Тема. Уміння переборювати труднощі. Сорокарічна подорож по пустелі. Смерть Мойсея.
- Розкажіть як люди отримали 10 заповідей морального закону?
- Чому цей закон поділено на дві скрижалі?
- Які заповіді ви запам’ятали? (за допомогою вчителя намагаємося повторити всі 10 заповідей).
Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене.
Не роби собі кумира і всякої подоби з того, що на небі вгорі, або на землі внизу, і що у воді під землею: не поклоняйся їм і не служи їм.
Не згадуй імені Господа Бога твого даремно.
Пам’ятай день суботній, щоб святити його: шість днів працюй і виконуй у них всю роботу свою, а день сьомий субота для Господа Бога твого.
Шануй батька твого і матір твою, і добре тобі буде, і довго житимеш на землі.
Не вбивай.
Не чини перелюбу.
Не кради.
Не свідчи неправдиво проти ближнього твого.
Не жадай дому ближнього твого, не жадай жони ближнього твого, ані раба його, ані рабині його, ані вола його, ані осла його, ані всякої худоби його, ані всього, що у ближнього твого.
10 Заповедей Божьих

Обработка видео...


Сформульовані Десять заповідей вельми стисло, обмежуються вони найменшими вимогами. У цьому полягає їх велика перевага: вони надають людині максимум свободи в облаштуванні своїх життєвих справ, виразно визначаючи лише ті межі, які не можна переступати, не розхитуючи основ суспільного життя.
А сьогодні на уроці ми дізнаємось ще й про уміння переборювати труднощі, сорокарічну подорож по пустелі та смерть Мойсея.
Сорокарічний шлях юдеїв по пустелі
Згідно з книгою Вихід, Мойсей водив євреїв пустелею на протязі сорока років. Маршрут цієї подорожі, що можна дослідити за допомогою мапи, виявляється звивистим, місцями замкненою кривою. Отже, завдання, поставлене перед Мойсеєм, було не в тому, щоб швидше досягти обітованої землі, а в тому, щоб в пустелі народилося і зміцніло нове покоління народу Ізраїлю, здатне виживати у важких умовах, і, найголовніше, викорінило в собі
психологію «єгипетського раба». Що стосується людей, які вийшли з Єгипту, то не дивлячись на численні дива, які були явлені їм від Бога (описані в книзі Вихід), вони постійно шкодували про минуле, ремствували на Бога і малодушно дорікали Мойсеєві: «Навіщо ти вивів нас з Єгипту? Адже там ми не голодували».
Великому пророкові доводилося стикатися не тільки з легкодухістю і невдячністю врятованих і визволенних з рабства юдеїв, але, особливо, з поверненням до ідолопоклонства і навіть з повстаннями, одне з яких надихав навіть його рідний брат Аарон, що став в Ізраїльському стані первосвящеником. Це покоління не побачило нового життя. Не увійшов до землі обітованої навіть сам Мойсей, який одного разу піддався на маловірство народу. Із старшого покоління в землю обітовану увійшли тільки Ісус Навін і Халєв. А зараз ми дізнаємось декілька історій, що трапились з ізраїльтянами під час 40-річної подорожі.

Манна небесна и скеля
Сини Ізраїлеві були дуже щасливими, що нарешті вони визволилися з рабства єгипетського. Тепер ніхто не примушував їх працювати, і керував ними лагідний начальник — Мойсей. Вони знаходилися в неосяжній пустелі. Фруктових дерев і засіяних зерном полів там майже не було, так що там важко було здобувати собі їжу. Сіяти хліб і садити фруктові дерева вони не могли, тому що переходили з місця на місце. Де ж вони могли дістати їжу? Це була пустеля велика і страшна, де місця сухі, безводні.
Ізраїльтян було багато, тому й їжі їм потрібно було також багато. З собою із Єгипту вони взяли трохи хліба, і дуже швидко вони його з'їли. Що ж їм було робити? Потрібно було просити їжу у Бога. Бог любив їх і не міг допустити, щоб вони померли від голоду. Але невдячні ізраїльтяни стали ремствувати. Вони пішли до Мойсея і Аарона і сказали їм: «О, коли б ми померли в Єгипті. Там ми мали досить м'яса і хліба досхочу, а тут ми помираємо від голоду. Ви вивели нас до цієї пустелі, щоб заморити нас голодом». Якими ж невдячними були вони по відношенню до Бога і Мойсея! Але Мойсей не відповідав на їх образи. Він знав, що Бог почув їхні несправедливі слова.
Бог покликав Мойсея і сказав йому: «Слова ізраїльтян Я почув і Я дам їжу їм». Яким чином Бог нагодував їх? Він послав їм хліба з неба, виявивши велику любов до Свого народу?
Наступного ранку, коли ізраїльтяни повиходили зі своїх наметів, вони побачили, що земля зовсім біла. Тоді ізраїльтяни почали збирати цей небесний хліб або ж манну. Вони покуштували манну: на смак вона була солодкою, як мед. Це була смачна і корисна їжа. Вона була, мабуть, їжею ангелів, а не людей, бо походила з неба, а не виростала на полі. Бог посилав її рано вранці, і ізраїльтянам належало збирати її ранесенько, тому що вона розтавала на сонці. Ось тому, якщо ізраїльтяни не збирали її вранці, то вони залишалися без їжі.
Мойсей сказав їм: «Не збирайте манни на запас, Бог посилатиме вам її кожного дня. Якщо під вечір ви маєте ще багато манни, не залишайте її, не бійтесь, довіртеся Богові. Він пошле вам ще». Але деякі ізраїльтяни не слухали Мойсея і запасали манну. Та коли вони захотіли їсти, то побачили наступного дня, що в ній завелися черви. Вони не змогли її їсти і змушені були викинути манну.
Невдовзі після цього виявилося, що вони не мають води. В пустелі не було ні рік, ні озер, але Бог не міг допустити, щоб вони вмерли від спраги.
Невдячні ізраїльтяни прийшли до Мойсея і почали гостро дорікати йому: «Навіщо ти вивів нас із Єгипту? Ви хочете заморити в пустелі нас, дітей і худобу нашу, знемагуючу від спраги». Вони так гнівалися, кажучи таке, що Мойсей зрозумів, що вони ладні побити його камінням. Але й тут Мойсей нічого не відповів, а став молитися: «Що мені робити з народом моїм?» — казав він. Тоді Бог сказав: «Візьми жезл твій, піднімись на горба, і нехай хто-небудь із народу піде з тобою. Коли ти підійдеш до скелі, вдар по ній жезлом твоїм і потече вода звідти. В скелі нема води, але Мойсей добув з неї воду. Мойсей взяв декількох чоловіків, вдарив по скелі і з неї щедро полилася вода.
Народ, який стояв біля підніжжя горба, побачив воду, що текла по сухому степу. Як відрадно було це бачити для знемагаючих від спраги людей! Їхні вуста почорніли, язик і горло здерев'яніли від спраги, але тепер вони могли напитися досхочу і наповнити глечики свої. Вони також напоїли свою худобу.
Бог постійно допомагав ізраїльтянам в їх труднощах, проте вони часто повставали на Бога і Мойсея.
Питання:
1. Хто під час мандрів пустелею мав довіру Богові, а хто ні?
2. Яким чином Бог врятував Свій народ від голоду й спраги?
3. Чому манну не можна було збирати про запас?
4. Хто і що допомагало ізраїльтянам долати труднощі?

Золотий тілець 
Ізраїльтяни спочатку легко погодилися виконувати всі закони Бога, але досить скоро порушили свою обіцянку. 
Сталося це так.
Сорок днів і ночей знаходився Мойсей на горі Синай, де записував все, чому вчив його Бог.
А внизу, у долині, тим часом усі ці дні і ночі стояв ізраїльський стан.
- Мойсей усе не йде та не йде… - сказали люди Аарону, братові Мойсея - Може, з ним щось трапилося? 
Аарон і сам вже почав хвилюватися. Адже без брата він почував себе таким безпомічним!
А тут ще оцей народ, який вимагає від нього якихось рішучих дій: 
- Зроби ж що-небудь!.. 
І тоді Аарон наказав ізраїльтянам зібрати усі вироби з золота й вилепити з них золоте теля. 
- Нехай це буде наш Бог! - сказав він - Тож давайте йому молитися! 
Як міг Аарон забути, що робив у таких випадках Мойсей! Адже насамперед він звертався до Бога!
Можете собі уявити, як розгнівався Бог!
Тільки заступництво Мойсея спасло ізраїльтян від повного знищення.
Ви ж пам'ятаєте, напевно, що вони обіцяли виконувати?
"Я - Бог Твій. Не повинно бути в тебе ніяких інших Богів, крім Мене"...
Найперша заповідь, яку ізраїльтяни погодилися виконувати!..
А ще ця: "Не вклоняйся нікому та нічому, окрім Мене - ані на землі, ані на небі. Й не роби ніяких зображень або статуй для такого поклоніння".
Саме за це Бог змусив євреїв блукати пустелею ще багато десятків років, перед тим, як вивести їх у Ханаанську землю…
Питання:
1. Які заповіді порушили ізраїльтяни?
2. Яким чином?
3. Чому так сталося?
4. Хто заступився перед Богом за свій народ?
Мідний змій
Ви знаєте, що в пустелі зустрічаються дикі звірі, отруйні змії і небезпечні скорпіони. Бог охороняв в пустелі ізраїльтян — так що звірі їм не шкодили. Але за чергове їх нарікання на Бога й Мойсея одного разу Бог допустив напасти на них зміям, котрі жалили їх. Ізраїльтяни не могли захиститися від них. Якщо люди забиралися на високі місця або на дерева, змії досягали їх, переслідували їх всюди. Багато ізраїльтян були вжалені цими зміями. Від цього вони хворіли, важко страждали, і нарешті вмирали. Ніякі ліки їм не допомагали, — скрізь на них чекала смерть.
Ізраїльтяни прийшли до Мойсея і сказали йому: «Ми згрішили, ми повстали проти Бога і проти тебе, помолись, щоб Бог врятував нас від змій». Чи погодився Мойсей молитися, чи він їм відповів: «Ви заслуговуєте на таке покарання, і я не молитимусь за вас»? Мойсей любив прощати, він мав добре серце: він помолився за Ізраїля. Бог почув молитву Мойсея і зробив більше, аніж Мойсей прохав. Він не тільки врятував їх від змій, але й навчив Мойсея, як лікувати людей, вжалених зміями.
Що ж звелів Бог Мойсеєві зробити? Він сказав: «Візьми мідь і зроби з неї зображення змія, тоді підніми його, як знамено, і скажи народові, щоб всі вжалені зміями дивилися на мідного змія, вони тоді стануть здоровими».
Люди, які були вжалені зміями, могли підповзати до входу до шатра, і вмираючим поглядом глянути на мідного змія. Тоді хвороба щезала, здоров'я і сили поверталися до них, вони могли піднятися і хвалити Бога.
Ця історія була прообразом іншої великої події: як мідний змій був піднесений на знамено і це стало запорукою одужання — так Господь Ісус був через багато років піднесеним на хресті, що стало запорукою вічного спасіння
Питання:
1. Яке випробування спіткало ізраїльтян?
2. Чому так сталося?
3. Яким чином прийшло позбавлення від лиха?
4. Прообраз чого стало піднесення змія?

Робота з літературою повчального характеру
Вибір
Зима. Снігу намело – не пройти. Ввечері після першого заняття в недільній школі група дітей з батьками поверталася додому. Попереду через замети пробиралися дідусь з онучкою. Дівчинка була зовсім маленька. Дідусь прагнув йти по освітленій доріжці, а вона весь час тягнула його в темноту. Навіть зробила зауваження:
- Вічно ти мене не слухаєш?
Вчитель, який йшов за ними, запитав:
- А хто кого повинен слухати – дідусь онучку, або навпаки?
Дівчинці ця думка здалася несподіваною, і вона нічого не відповіла.
Вчитель сказав:
- Ми тільки що говорили, що всі людські біди почалися із-за неслухняності. Адам не послухався Бога Отця. Поступив, як самому захотілося.
І тут дівчинка висловилася:
- Так те Адам. Це до нас не відноситься.
- Як це не відноситься? Зараз ти не слухаєш дідуся. Гаразд, поговоримо наступного разу.
Але дівчинка більше не прийшла.
Питання:
  • Як Ви вважаєте, чому дівчинка більше не прийшла?
  • Чи є щось спільне у поведінці дівчинки та ізраїльтян, що мандрували пустелею?
  • Дівчинка обрала свій шлях. На Вашу думку, куди він її приведе?

Творча вправа «Шлях пустелею»:
Позначте вірні твердження:
  • Народ ізраїльський підкорився волі Божій і в усьому слухався Мойсея.
  • Мойсей увійшов до обітованої землі.
  • Манна була солоною та гіркою їжою.
  • Манну треба було запасати на тиждень.
  • Мойсей створив мідного тельця.
  • Аарон став первосвященником в ізраїльському стані.

Вправа «Продовжіть речення»
Продовжіть речення, підкресливши вірні твердження.
Народ, що був виведений з єгипетського рабства ніколи не відступав від Бога і у всьому слухався Мойсея / скоро забував Бога і часто ремствував на Мойсея.
Ізраїльтяни мандрували по пустелі 40 днів / 40 років.
Мойсей отримав 10 заповідей на горі Синай / Говерла.

Сорокарічна подорож євреїв в пустелі є яскравим прикладом того, як Мойсей, Ісус Навин, маючи міцну віру і надію на спасіння Боже, проявляли мужність, стійкість і непохитність переконань, що давало їм силу і вміння переборювати труднощі. Так і християни, проявляючи вірність Богу, стійкість своїх переконань, мужність і терпіння в несенні свого життєвого хреста, переборюють всі труднощі та негаразди - удостоюються Царства Небесного.

Домашнє завдання. Тест.
1. Яким було завдання, поставлене Богом перед Мойсеєм?
а. В тому, щоб швидше досягти обітованої землі.
б. В тому, щоб в пустелі народилося нове покоління народу Ізраїлю, здатне виживати у важких умовах і без психологію «єгипетського раба».
в. В тому, щоб юдеї побачили як мога більше див.
2. Чи побачило покоління юдеїв, які вийшли з Єгипту, нове життя?
а. Так.
б. Ні.
в. Не всі.
3. Чи увійшов до землі обітованої Моїсей?
а. Так.
б. Ні.
4. Як юдеї харчувалися в пустелі?
а. Вони голодували.
б. Вони вирощували собі їжу.
в. Бог годував їх манною небесною.
5. Де юдеї брали воду в пустелі?
а. Бог наказав Моїсею піднятися на гору і вдарити по скелі жезлом Звідти потекла вода.
б. Юдеї вирили в пустелі колодязь.
в. Збирали дощову воду.
6. Чому Моїсей 40 днів провів на Синайській горі?
а. Він відпочивав від свого народу.
б. Він ховався від розлючених людей, які сердилися, що він вивів їх з Єгипту.
в. Він записував все, що говорив йому Бог.
7. Що зробили люди, поки його не було?
а. Зробили жертовник і приносили жертву Богу.
б. Святкували 40 днів свій вихід з Єгипьу.
в. Зробили золотого тільця і поклонялися йому як богу.
8.Яку заповідь порушили юдеї?
а. 1.
б. 2.
в. 3.
9. За що Бог змусив євреїв блукати пустелею ще багато десятків років?
а. За те, що влаштували свято під Синайською горою.
б. За те, що зробили золотого тільця і поклонялися йому.
в. За те, що збирали манну про запас.
10. Чому Бог допустив, щоб евреїв жалили змії?
а. Бо вони дуже повільно йшли по пустелі.
б. Бо вони повстали проти Бога і Моїсея.
в. Бо вони не хотіли іти далі.
11. Як юдеї врятувалися від змій?
а. Вони покаялися і попросили Моїсея помолитися Богу за них.
б. Вони розпалювали вогнища і ртувалися біля них.
в.Вони захищалися від них палками.
12. Що ж звелів Бог Мойсеєві зробити, щоб зцілювати ужалених зміями?
а. Зробити мідного змія, дивлячись на якого люди зцілювалися б.
б. Зробити протиотруту з пустельних трав.
в. Молитися за здоров'я хворих.