Тема уроку. Кирило та Мефодій - просвітники слов’ян. Церковнослов’янська абетка

Ми з вами починаємо вивчення нового розділу курсу «Біблійної історії та християнської етики», який має назву «Святі люди української землі».
Та спочатку скажіть мені: без чого ми не можемо це зробити? (без ручки, без зошита, без уміння писати).
А чи знаєте ви, що виникненню писемності на теренах нашої країни, ми завдячуємо братам Кирилу і Мефодію, яких називають творцями слов’янської абетки, просвітителями та проповідниками християнства.
Отже, тема нашого уроку: «Кирило і Мефодій – просвітителі слов’ян. Церковнослов’янська абетка» .
Робота зі словником
Слово святий означає «відділений», тобто «той що відрізняється від подібних йому». Статус святий може призначити лише Бог, який обирає людину для виконання певної місії у служінні Богові, через що людина досягає за Божою допомогою спасіння душі.
Рівноапостольний — лік  святих, що особливо прославилися проповідуванням Євангелія й наверненням народів у християнську віру.
Просвітителі – ті, що навчали грамоті, вірі.
Нетлінні мощі (мощі, святі мощі) — тіла святих християн, що залишилися після смерті нетлінними — тобто не проявляють ознак розпаду.

Житіє святих
Кирило (в миру Константин) та Мефодій (в миру Михайло) походили із знатної родини, яка проживала в місті Солунь в Македонії. Нині це Салоніки - одне з найбільших міст сучасної Греції. Мефодій був найстаршим, а Кирило наймолодшим із семи дітей у родині.
Мефодій по закінченню освіти пішов на військову службу та був управителем одного з князівств, підлеглого Візантійській імперії. Після 10 років він залишив службу та прийняв чернецтво. Його молодший брат Кирило з дитинства виказував неабиякі здібності до науки. Він отримав дуже гарну освіту при царському дворі та вчився у найкращих вчителів Константинополя, досконало опанував багато мов. По закінченню навчання став хранителем патріаршої бібліотеки при храмі святої Софії, але згодом він таємно залишив столицю і, як його старший брат, також став ченцем. Пізніше його розшукають і повернуть до Константинополя, де він почне викладати свою улюблену філософію у вищій школі.

Творці слов'янської абетки народилися в сім'ї, де зростало семеро дітей. Костянтин був наймолодшим (827—869), пізніше у чернецтві прийняв ім'я Кирило. Михайло (820—885) — у чернецтві Мефодій. Брати отримали блискучу освіту. Князь Ростислав, що очолював Велике Моравське князівство, звернувся до візантійського імператора Михайла - з проханням: прислати вчителів, які знають слов'янську мову, щоб його народові переклали Святе Письмо. З цією місією поїхали до Моравії Кирило та Мефодій, причому вони повезли з собою церковні книги, перекладені слов'янською мовою: Євангеліє, Псалтир, Апостол та інші. Їхні учні переписували ці книги.
Становлення слов'янської писемності було нелегким. 863 рік вважається офіційною датою створення слов'янської писемності. Як відомо, пам'ятками засвідчені дві азбуки: кирилиця і глаголиця. Дехто з учених вважає глаголицю давнішою. Форма кирилиці нагадує грецьке письмо. Спосіб написання букв кирилиці простіший. Глаголиця відрізняється від неї скоріш складним накресленням знаків. Очевидно, цим пояснюється те, що глаголиця була витіснена з часом кирилицею.
Заслуга Кирила і Мефодія досить велика: по-перше, Кирило у 863 році розробив першу впорядковану слов'янську азбуку і цим поклав початок розвиткові слов'янської письменності; по-друге, Кирило і Мефодій переклали з грецької мови багато книг, що стало початком формування старослов'янської літературної мови, по-третє, Кирило і Мефодій протягом багатьох років провели серед західних і північних слов'ян і сприяли поширенню грамотності серед цих народів. Крім того, Кирило і Мефодій вели безперервну боротьбу проти спроб німецько-католицького духовенства заборонити слов'янські книги. 
Справа, якій присвятили своє життя Кирило і Мефодій, була недаремною. І найкращий доказ цього — вдячність нащадків. На їхню честь 24 травня відзначають як День слов’янської писемності і культури. Братів Кирила і Мефодія називають творцями слов’янської абетки, просвітителями та проповідниками християнства. За своє життя вони переклали багато богословських книг з грецької на старослов’янську мову та поширювали християнство.

Діяльність святих братів як вчителів богослужіння слов’янською мовою викликала гнів німецьких єпископів, які і подали скаргу Папі Римському, який викликав братів до Риму.
По дорозі вони зупинилися в місті Корсунь, де дивовижним чином віднайшли мощі священомученика Климента, папи Римського. Викликані на аудієнцію до папи Римського, вони прибули не самі, а з мощами святого Климента. Через такий вчинок брати були удостоєні пошани, а папа затвердив їм богослужіння слов’янською мовою. У Римі Кирило занедужав і невдовзі помер. Після його смерті Мефодій продовжував розпочату братами діяльність, за яку знову ж таки через гнів німецьких єпископів відсидів 2 роки у в’язниці. В останні роки свого життя він зі своїми учнями переклав на слов’янську мову увесь Старий Заповіт. Святий, за переказом, наперед передбачив день своєї смерті. Обидва брати були канонізовані православною церквою та названі "рівноапостольними", а також віднесені до святих католицькою церквою. Створення уніфікованої для усіх слов’ян писемності мало велике значення в історії країн південно-східної Європи, зокрема зіграло позитивну роль у зміцненні зв’язків усіх слов’янських народів.
На основі кирилиці створені абетки таких слов'янських мов:
- української мови (українська абетка);
- білоруської мови (білоруська абетка);
- болгарської мови (болгарська абетка);
- російської мови (російська абетка);
- і т.д.

КИРИЛО І МЕФОДІЙ

Обработка видео...


Досить цікавим є той факт, що кирилицю використовують для запису також таких державних неслов'янських мов як киргизька, таджицька, монгольська, казахська; частково також для узбецької (в Узбекистані йде поступовий перехід на латинську графіку). До початку 1990-их кириличним письмом послуговувались також для азербайджанської, туркменської та молдавської мов. На території невизнаної Придністровської Молдавської республіки для запису молдавської мови досі використовують кирилицю.
Домашнє завдання. Тест.
1. У якій сім’ї народилися брати?
а. У бідній родині.
б. У знатній родині.
в. Були сиротами.
2. Скаільки дітей було у сім'ї, у якій народилися Кирило і Мефодій?
а. 7.
б. 5.
в. 3.
3. Який рік вважається офіційною датою створення слов'янської писемності?
__________
4.З якою метою Кирило і Мефодій поїхали до Моравії?
а. Заробити грошей.
б. На відпочинок.
в. Перекласти Святе Письмо.
5. Чому Кирила і Мефодія пов'язують із слов'янською писемністю?
а. Вони розробили слов'янську азбуку.
б. Вони дуже швидко вивчили слов'янську мову.
в. Вони були слов'янами.
6. Коли вшановують пам'ять святих Кирила і Мефодія?
Творча вправа «Кирилиця».
- Для того щоб краще пізнати шлях, який здолали літери нашого алфавіту від часу створення до сьогодення, прошу кожного спробувати знайти і написати перші букви свого прізвища і імені, користуючись буквами кирилиці.