Урок 26

Тема уроку: Таїнство Євхаристії.
Божественна літургія – свідчення єдності
Бога і людини.

Мета уроку Освітня мета: пояснити учням значення та основні моменти таїнства Євхаристії; указати на важливість відповідального ставлення до Причастя.
Розвивальна мета: розвивати спостережливість, уважність, уміння аналізувати, інтерпретувати та синтезувати інформацію, робити висновки.
Виховна мета: виховувати у дітей бажання жити в єдності з Богом.

Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати:
Після вивчення цього уроку учень/учениця:
Ø може переповісти про значення та основні моменти таїнства Євхаристії;
Ø знає про вплив на людину святого Причастя;
Ø намагається відрізняти особливості єдності віруючих людей поза церквою та під час Божественної літургії.
Біблійна основа: Мф.26,26-28; Мр.14,22-25; Лк.22,19-20.
Обладнання: Святе Письмо, репродукції та ілюстрації за темою уроку картки з текстам для роботи індивідуально, в парах та групах, маркери.
Міжпредметні зв’язки: історія, література, образотворче мистецтво.
Література до уроку:
Біблія або книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту. – Київ: Українське Біблійне товариство, 2007.
Кузик Б., Литвин Л., «Благовіст». Православна етика. – Дніпропетровськ: АРТ-ПРЕС, 2009.
Кузик Б., Литвин Л., «Джерела вічності». Православна етика. – Дніпропетровськ: АРТ-ПРЕС, 2008.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організаційний момент.
Налагодження контакту з класом. Перевірка присутніх.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Перевірка домашнього завдання
ПРОЩЕННЯ – чи важливе воно для людини?
Рефлексія за змістом повчального оповідання:

«Коли я був маленьким, у мене був товариш. Ми гралися з ним в олов'яних солдатиків. Одного разу мені подарували красивий пістолет. Але через деякий час мій пістолет зник. Я знав, що його взяв мій друг, і він знав, що я про це знаю. Весь світ зараз потьмянів. Ми не могли більше грати разом. Але одного разу він підійшов до мене, віддав мій пістолет і попросив вибачення. Я з радістю його пробачив. Ми знову стали грати разом, в наш світ повернулися яскраві фарби, і більше світ ніколи не робився для нас таким сірим і сумних!»

Питання до обговорення:
- Як хлопчик і його друг відчували себе після зникнення пістолету?
- А як ви відчуваєте себе, коли вас хтось вибачає?
- Як би хлопчики відчували, якщо б не сталося прощення?
Висновок: На сповіді ми зізнаємося Богу в тому, що зробили поганого, і просимо Його нас пробачити. Коли ми вибачаємо і нас вибачають, життя немов світлішає, на душі стає радісніше і тепліше.

2. Мотивація навчання
Вправа «Вузлики напам’ять»
Учням пропонуються питання, відповіді на які відновлюють матеріал попередніх уроків
1.Що таке «таїнство»?
2. Який сенс Таїнств хрещення і миропомазання?
3. Що таке Таїнство покаяння? Яке покаяння приймає Бог?
4.Для кого потрібне покаяння, для людини, чи для Бога?
Слово вчителя
Участь у Таїнствах – це участь у житті Церкви. Кожний християнин, незалежно від віку, статі, національної приналежності, суспільного стану приймає участь у церковних Таїнствах, підтримуючи тим самим зв'язок з Самим Христом, Який і встановив ці Таїнства.

3. Актуалізація опорних знань
Робота з повчальним текстом
Кожен учень отримує текст повчальної оповіді, після прочитання якої має відповісти на питання:
- Чи може зла і немилосердна людина почути голос Бога? Чому?
- Чи можливо людині змінитися, щоб чути голос Бога в своєму серці?

Дитяча сповідь
Борис Ганаго
У дитячому будинку батюшка охрестив відразу цілу групу.
Виховательку, яка дітям стала хрещеною, вони почали називати мамою. Група була дружною. Звичайно, і в них усяке траплялося: могли і посваритися, і побитися. А потім схаменуться і один одному руки протягують:
- Прости мені.
- І ти прости.
Одного разу з’явився серед них новенький і приніс із собою якійсь інший, недобрий дух. Пропав у одного хлопчика плеєр. Хто взяв? Без доказів гріх когось у крадіжці звинувачувати. Пропав та й пропав.
А тут саме надійшов час дитячої сповіді, до якої всі готувалися. І раптом цей новенький на сповіді признався батюшці:
- Я взяв! – А потім дітям: - Це я взяв, простіть…
Усі завмерли.
Хлопчик, у якого пропав, сказав:
- Нехай він буде твоїм.
Хвилина була дивовижна. А одна дівчинка цьому хлопчикові свій плеєр віддала.
Не будемо називати їхні імена. Чому? Їх знає Бог. І той, хто прощення просив, і тих, хто один одному плеєр передаровував. Для чого їм плеєр, якщо вони почули голос Самого Спасителя, Котрий навчив їх бути чесними і добрими..?

4. Оголошення теми уроку і очікуваних результатів.
5. Процес засвоєння та усвідомлення нових знань.

Вправа «Сторінками Нового Заповіту»
М.Ге. Тайна Вечеря.
Таїнство Причастя або Таїнство Євхаристії (з грец. «благодаріння») є «Таїнством таїнств», бо воно має головне значення в житті кожного християнина, є серцевиною та фундаментом Церкви, без чого неможливо її існування. Це Таїнство було встановлене Самим Іісусом Христом на Тайній Вечері. Тоді Христос перетворив хліб та вино у Свої Тіло та Кров, причастив учнів та заповідав їм здійснювати це Таїнство на Його спогад (розповідь про ікону "Тайна вечеря"). Вчитель звертає увагу учнів особливо на те, що хто причащається зі злобою в душі (без покаяння, та примирення), той подібний Юді, який разом з іншими прийняв Тіло і Кров Христа на Таємній вечері, а потім пішов і зрадив Іісуса Христа за гроші.
Вправа «Екскурс в історію»
Увазі учнів пропонується підготовлена оповідь однокласника (двох). Завдання для решти класу: відновити ланцюжок змісту оповіді (можливе конспектування). Після прослуховування інформації клас отримує чистий свиток, на якому кожен залишає «своє повідомлення» - одне речення до теми оповіді. Оповідачі перевіряють фактологічну правильність документа.

Причастя є Таїнством, в якому християнин у вигляді звичайного хліба й вина приймає Тіло і Кров Іісуса Христа, і через це з’єднується з Христом. Таїнство Святого Причастя установив Сам Іісус Христос під час Таємної вечері, напередодні Своїх страждань і смерті.
Ось як про це розповідає Євангеліє: «Взявши хліб і подякувавши Богу Отцю за всі Його ласки до роду людського», розламав і подав учням, промовивши: «Прийміть, їжте, це є Тіло Моє». Також, узявши чашу і подякувавши, подав їм, кажучи: «Пийте з неї всі; це є Кров Моя Нового Завіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів. Це чиніть на спомин про Мене». Так Іісус Христос, встановивши Таїнство Причастя, заповідав учням звершувати його завжди: «Це чиніть на спомин про Мене».
Вже перші апостоли встановили особливе богослужіння – Божественну літургію (з грецького “літургія” – спільне служіння, діло), котре є центральним і найважливішим із всіх церковних богослужінь.
Хліб і вино під час Літургії дією Святого Духа перетворюються в Тіло і Кров Христові і християни причащаються цієї Святині.

Вправа «Уважне читання»
Увазі учні пропонується вірш, завдання: визначити ключові слова і словосполучення, які передають велич таїнства Причастя.
Сьогодні, як на кожній Літургії,
Спаситель з неба сходить на Престол,
І Тілом-Кров’ю наші душі кормить
У цій безкровній Жертві Пресвятій.
Він щедрі ласки нам приносить,
І роздає, щоб тільки ми прийшли,
Та всім, хто милосердя просить,
Прощає всі провини і гріхи.
Він щиро любить Божою любов’ю
Усіх людей – дорослих і малих,
І так чекає, так ласкаво просить,
Щоби Його не забували ми.
Тож, приходим у храм Божий часто,
І чисте серце Богу принесімо,
Простим усім, як нам Христос прощає,
Усіх любов’ю–миром обіймем.
Слово вчителя
Святе Причастя приймати можна не інакше, як «зі страхом, вірою та любов’ю». Причастю передує таїнство Покаяння, про яке йшлося на попередньому уроці. Щоб причаститися, необхідно виконати деякі умови, належно підготуватися. Віруючий повинен вигнати із свого серця злість, гнів, заздрощі і т.д., щиро покаятися у своїх гріхах, бути в мирі із собою та своїми ближніми, мати чисте сумління. До чаші з дарами не можна приступати з умисно прихованими гріхами, із злістю в серці. Існують тільки певні винятки, коли можна приступати до Причастя без сповіді (діти до 7 років). Тяжкохворого можна причащати не в храмі, а вдома, тоді священик спеціально приносить йому Святі Дари.
Що дає людині Святе Причастя? Яка його роль? Подібно воді, яка очищає наше тіло, таїнства Покаяння та Причастя очищають та оновлюють наші душі. Кожна нормальна людина регулярно миє руки, особливо перед їжею, миє своє тіло. Уявіть собі, скільки бруду було б на тілі, коли б людина роками не милася! Яким же шаром бруду вкриті душі тих, хто не знає каяття, жодного разу не причастився.
Між тим очищення душі відбувається тільки внаслідок Покаяння та Причастя. Святе Причастя виявляє надзвичайно потужний вплив на все земне та загробне життя віруючого! У кожному храмі вам легко вкажуть масу випадків, коли після прийняття хворим Святих Дарів хвороба відступала або ж проходила зовсім; коли здавалося б невирішувана проблема розв’язувалася сама собою. Але головне все ж не у розв’язанні земних проблем! Очищуючи душу людини від гріхів, Святе Причастя освячує його, наближаючи до Творця. Приймаючи Святе Причастя, ми з’єднуємося з Христом і стаємо учасниками вічного життя, сподіваємось отримати в іншому світі вічне блаженство!

Вправа «Картинна галерея»
Учням пропонується розглянути ілюстрації із зображенням священика з чашею Святого Причастя, вірян, які приступають до Таїнства причастя (дітей, дорослих, чоловіків і жінок, середнього і похилого віку).
-


- З якими думками і почуттями приступають люди до Таїнства причастя? (опишіть побачену ілюстрацію)
- Чи були і ви на Таїнстві причастя?
Ось як про Таїнство причастя говорять поетичні рядки, можливо, і ви відчували подібне тому, що відчував автор цього вірша.


Вірую, Господи
Вірую, Господи, і визнаю,
Що Ти Син Бога живого,
Прийшов на землю, щоб душу мою
Спасти від всякого злого.
Ти за причасника в храмі святім
Прийми мя в тайній вечері.
Тайну Твоїм ворогам не повім
I не відчиню їм двері.
Не як той Юда, цілую Тебе,
Щоби віддати на муки,
А як розбійник той ще за життя,
До Тебе возношу руки.
Господи Боже, мене пом’яни,
Як прийдеш в царство небесне,
I благодаттю мене осіни,
Нехай і грішник воскресне!
Нехай причастя це пресвяте
На кару мя не осудить,
Лиш на щасливе і вічне життя
Душу і тіло пробудить.
Боже, Ти милостив грішному будь,
Мені в великій провині,
I безчисленні гріхи мої забудь,
Прости ми, Господи, нині.

6. Закріплення і повторення матеріалу

Слово вчителя
Невимірним і незріченним є значення Таїнства Євхаристії, осягнути яке нашим розумом неможливо. Воно запалює в нас Христову любов, підносить до Бога серце, зароджує в ньому чесноти, стримує напади темних сил, дарує стійкість проти спокус, оживляє душу й тіло, зцілює їх, дає їм силу, зрощує доброчесність — відновлює в нас ту чистоту душі, яка була у первородного Адама до гріхопадіння. Щоб краще закріпити знання про найважливіше Таїнство пропоную переглянути відіоролик про Причастя, про все те, про що ми говорили на уроці.
Шкільний відео-лекторій
http://patriarch.1tv.com.ua/ru/video/2010/07/19/708

Вправа «Завершення речення»
Учитель демонструє учням записані на дошці чотири-п’ять незавершених речень, які учні продовжують.
Наприклад:
· Я дізнався(лась), що…
· Мене здивувало, що…
· Мені сподобалося, що…
· Було б краще, якби…

Вчитель дякує учнів за відвертість.

ІII. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
І ми відлетимо
Борис Ганаго
Почув малюк, як в одній казці синок маму не слухався. Раз не слухався, інший… А мама перетворилася в птаха і відлетіла.
Пригадав хлопчик, що сьогодні натворив, і ось уже дитяча ручка вхопилася за мамину спідницю:
Матусю, а ти не відлетиш?
Але як би ми міцно не тримали наші руки мам, вони врешті-решт відлітають… І ми в свій час відлетимо. Відлетимо, щоб потім назавжди зустрітися.
А поки мама поруч, порадуй її.

Покаяння, Святе Причастя – всі ці Таїнства Господь дав нам для того, щоб ми стали людянішими, ближчими до Нього. Чи відчували ви зміни після причастя? (в собі чи інших) Опишіть їх.
Міні-роздум до питання: для чого людині Причастя?
2. Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів