Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Урок 21 Заповідь V. «Шануй батька свого та матір свою…» Обов’язки дітей перед батьками: любов, пошана, послух. Повага до старших.
Мета уроку: розкрити зміст понять «любов», «пошана», «послух»;
актуалізувати знання учнів про українські традиції пошани до
батьків, розвивати в учнів вміння аналізувати
взаємозв’язок між виконанням заповіді та майбутнім,
робити самоаналіз своїх вчинків по відношенню до батьків;
виховувати повагу до старших як моральну необхідність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Очікувані результати:
Після цього уроку учні повинні знати і вміти:
Ø пояснювати поняття «любов», «пошана», «послух»;
Ø наводити приклади пошани батьків в українських традиціях;
Ø встановлювати взаємозв’язок між виконанням заповіді та майбутнім;
Ø робити самоаналіз своїх вчинків по відношенню до батьків.
Біблійна основа:
Шануй твого батька і матір твою, щоб довголітній був ти на землі (Вих.20,12)
Обладнання: репродукція картин на релігійну тематику.
Ключові поняття: обов’язок, любов, пошана, послух, повага.
Міжпредметні зв’язки: історія, література.
Хід уроку
І. Організаційний момент:
Привітання. Створення доброзичливої атмосфери.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
· Короткі розповіді про те, як проводили святий день відомі християнські письменники.
· Результати обговорення з батьками змісту четвертої заповіді.
· Вірш Вадима Крищенко «Свято».
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Метод демонстрацій
На екрані висвічується картина Рембрандта «Блудний син».
Учні згадують біблійну історію, яка відображена на картині.
Вчитель пропонує учням визначити заповідь, яка буде вивчатися на уроці.
На столах лежать розрізані слова V Заповіді. Потрібно скласти з них речення і зачитати в голос.
ІV. Мотивація навчання
Вправа «Розділи на дві групи»
Кожному з учнів дається листок с Декалогом. Потрібно згадати, які заповіді вказують на стосунки Бога і людини, а які на відносини між людьми. Пропонується заповнити таблицю.
Заповіді, що вказують на стосунки Бога і людини
Заповіді,що вказують на відносини між людьми.
V. Повідомлення теми уроку і очікуваних результатів:
Оголошення питань, які будуть обговорюватися на уроці. Учні зачитують запитання по черзі.
VI. Процес засвоєння та усвідомлення нових знань:
Вправа «Мозковий штурм»
Назвіть якнайбільше словосполучень, якими можуть бути стосунки між батьками і дітьми.
Вправа «Звикаємо до самоаналізу»
Прочитайте запитання і спробуйте швидко на них відповісти так чи ні. Не обов’язково читати відповіді вголос, вчитель пропонує, щоб це було між розумом і серцем дитини.
1. Чи завжди ви слухаєте своїх батьків?
2. Ви допомагаєте батькам по господарству з радістю?
3. Чи часто ви засмучуєте своїх батьків?
4. Чи знаєте, про що мріють батьки?
5. Чи завжди ви були добрим до батьків?
6. Чи помічаєте, коли твої тато і мама втомилися?
7. Чи помічаєте ви, коли батькам потрібна допомога?
8. Чи знаєте ви, коли день народження батьків?
9. Чи знаєте ви, якого кольору очі в мами?
Слово вчителя
Синовня та дочірня любов є природною для людини, адже це перше почуття, яке виникає у людини відразу після її народження. Це почуття продиктоване звичайним ладом речей і закладене в нашу природу від народження. Тому нешанування батьків є протиприроднім, а тому й одним з найтяжчих порушень етичного порядку. Якщо відкрити першу частину Біблії - Старий Заповіт, - написаний задовго до Різдва Христова, тобто більше двох тисяч років назад, можна побачити, що за неповагу до батьків законним покаранням була страта. Слід зазначити, що таке жорстоке відношення до порушення цієї заповіді характерне для переважної більшості стародавніх суспільств не тільки Європи і Азії, але й територій Нового Світу.
П'ята заповідь закликає нас до послуху своїм батькам, до вшанування тих, хто виростив нас. Син, неслухняний в батьківському домі, ніде не буде слухняним, поступливим - ні в суспільстві, ні на роботі, ні в особистому житті. Слухняність батькам природний і священний обов'язок.
Вправа «Батьки й діти»
Прийом моделювання
Клас ділиться на дві групи: «батьки» і «діти».
Обом групам пропонується прогнозувати свою поведінку стосовно запропонованої ситуації.
Ситуація 1:
Одного вечора дівчину (15-16 років) друзі покликали на дискотеку. Після дискотеки потрібно було йти через темний сквер.
Група «дітей» моделює поведінку дівчини.
Група «батьків» моделюють поведінку матері і тата.
Ситуація 2:
Клас збирається їхати до Львову на екскурсію. Путівка коштує 1,5 тис. грн. В сім’ї хлопчика з цього класу бракує коштів.
Групи моделюють ситуації батьків і дітей.
Проблемне запитання
Учитель запитує учнів з приводу мети попереднього виду роботи.
Треба дійти висновку: щоб розуміти одне одного і уникати конфліктів, потрібно подивитися на ситуацію очами батьків і дітей.
Робота с текстом
Створення опорного конспекту
Перед учнями ставиться завдання опрацювати текст і скласти опорний конспект за назвою в вигляді схеми:
« Приклади порушення V заповіді»
Грубе відношення
Або в вигляді тезисів:
Ø
Порушенням П'ятої заповіді є грубе відношення до батьків, докори, лихослів'я їх, помилковий сором за бідність, чи неосвіченість і простоту батьків, насмішки над ними, засудження їх перед іншими людьми, розповіді про їх помилки і недосконалість. Біблія наводить повчальний приклад покарання Хама, який посміявся над своїм батьком Ноєм, засудив його поведінку і розголосив все, що трапилося з отцем. Слово «хамство» стало з того часу прозивним для означення надзвичайної безкультурності і безсовісності. Особливо тяжким прикладом хамства по відношенню до батьків є сперечання, сварки, а іноді і безцеремонна лайка дітей з батьками. Не можна звертатися до отця або матері такими словами, як «предки», «старі», «пахани», адже ще 50 років тому в українському народі існувала традиція звертатися до батька й матери не інакше як на «Ви», для наших дідусів і бабусь було б дико сказати комусь зі своїх батьків «ти». А в нас сьогодні міцно укоріняється звичка, перейнята з найгірших зразків західної масової культури, звертатися до батьків, а то й до бабусь з дідусями просто зневажливо на ім’я. Протиприродньо по відношенню до людей, що дали нам життя і що досягли солідного віку, чути звернення: Вася, Маша, Оля, Гриша. В той час, як до своїх вчителів, наставників, керівників навряд чи хтось з нас посміє звернутися таким чином.
Порушенням заповіді є не тільки зневажливе ставлення до батьків, але й також відсутність піклування про них, особливо під час хвороб і старості. Бо ж вони піклувалися та не кидали дітей на призволяще, коли діти були слабкими й безпорадними немовлятами. Та й хвороби їх можуть бути наслідками важких турбот та хвилювань за своїх дітей, які стосувалися годування та виховання їх. Необхідно пам’ятати, що безпорадні та старенькі батьки можуть уподібнитись немовляті в своїй немічності, а діти повинні бути для них тим, ким вони були для дітей в дитинстві. В наш час нерідкісними є випадки, коли дорослі діти відмовляються від своїх батьків, здаючи їх до притулків, лікарень на піклування держави, що є жахливим проявом егоїзму, а водночас й прикладом майбутньої поведінки для своїх власних нащадків. Треба пам’ятати також, що колись прийде той час, коли виникне бажання приділити увагу та потурбуватися за тата й маму, але вже не буде кому приділяти своєї синовньої любові та уваги. Спробуйте уникнути цього важкого стану, який може спіткати вас, але вже під час вашої власної старості та не надавайте своїм дітям прикладу неповажного відношення до батьків, аби самим не отримати такого відношення від власних дітей.
Неприпустимо доводити своїх батьків до роздратування та гніву, бо ж Святе Письмо говорить, що «прокляття батька чи матері є жахливим нещастям», і, навпаки, народна мудрість говорить, що молитва матері з «води витягне та від вогню врятує», а благословення батька зміцнює домівки синів.
Порушує цю заповідь і той, хто самовільно залишає батьківську оселю без будь-якої на те необхідності, або ображаючись на батьків за їх інколи надмірну суворість в вихованні, яка може зачепити юнацькі амбіції. Часто вимогливість батьків до своїх дітей є виявом їх небайдужості, турботи та любові. Найжахливішим проявом неповаги до батьків є «підняття рук», тобто бійка або нанесення тілесних ушкоджень найріднішим людям.
Вправа «Скарби мудрості»
Учні по черзі читають вислови:
Ø Зберігай у пам’яті, мій сину, науку батька свого й не забувай нагадувань матері своєї! Заховай їх у серці назавжди. Коли йтимеш, вони будуть тебе супроводити: як ляжеш, стоятимуть на варті біля тебе; а коли прокинешся, розмовлятимуть з тобою. Бо наказ є смолоскипом, а наука – світлом.
Ø Мудрий син є радістю свого батька, а дурний приносить горе своїй матері.
Ø Подбай, щоб батько й матір раділи тобою, а твої вихователі з любов’ю дивилися на тебе.
Ø Сивина це почесний вінець, знайдений на життєвому шляху. Вінцем для старих є онуки, а добра слава дітей є вінцем для їхніх батьків.
Як ви вважаєте, чи справді наведені вислови є скарбами мудрості. Поясніть свою думку
Метод демонстрації
Учням пропонується перегляд відеоролика «Почитай отца и мать»
Запитання до відеоматеріалу:
· Яка головна думка цього відео?
· Придумайте правило, яке відображає вашу думку.
Вправа «Передбачення»
Учні починають читати оповідання
Єдиний син був у батьків. Юнаком поїхав він до столиці вчитися. Один раз син написав батькам, що вивчився і отримав хорошу посаду. Більше старі не отримували від нього вісточок. День за днем дивилися вони на небо, на захід - туди, де знаходилася столиця.
- Дивись, старий, сьогодні захід чистий. Добре йдуть справи у нашого сина, - говорила баба в ясний день.
- Скільки чорних хмар зібралося! Гублять біди нашого сина, - журилася стара в непогожий день.
- Нічого, він сильний, впорається з усім, - втішав старий стару. Син приїхав, коли старі вже померли. Сусіди розповіли йому, як батьки дивилися на небо, думаючи про нього.
- Не розумію, навіщо вони дивилися на небо?! Вони ж знали, що в мене все добре, - здивувався син, а хтось сказав:
- Щоб зрозуміти любов батьків, потрібно самому виховати дитину.
- У мене росте дитина, але я не займаюся такими дурницями, - відповів син.
Учитель ставить запитання: «Як ви думаєте, як далі розвивалися події»?
В загальному колі учні обговорюють свої пропозиції.
Потім учень читає кінець притчі. Чи так думали учні? Обговорення.
Минуло багато років. Біля високого дерева у дворі сидів старий.
- Добре, що я колись посадив тебе разом з сином, - говорив старий і гладив дерево по жорсткій корі.
- Поїхав мій синок в іншу країну і тільки один лист мені написав. Вчора я перелякався, коли побачив твою зламану гілку. Подумав, біда у сина трапилася. Але сьогодні, слава Богу, твої листи зеленіють, значить, у сина все в порядку.
Слово вчителя
Не дарма Біблія говорить про те, що гідне ставлення до батьків приносить дітям добробут і довголіття, бо ж тільки той, хто виконує цю моральну норму може розраховувати на увагу й турботу власних нащадків.
Подорож в світ літератури
Робота в групах
Групам дається завдання згадати літературний твір, в якому висвітлюється проблема батьків і дітей, або відношення до старших людей. Групи представляють свої відповіді і аналізують відносини батьків і дітей, або відношення до старих людей в обраному творі.
Складне запитання
Інді буває так, що батьки ведуть аморальне життя: вживають алкоголь, наркотики, погано відносяться до своїх дітей. Як в такому випадку виконувати заповідь пошани?
Спробуємо знайти відповідь, слухаючи пісню Світлани Копиловой
«Почитай отца и мать / Записка» http://joymylife.org.ua/christian_albums/index.php?name=Music&op=view_music&lid=1727
Учні роблять висновки, не оголошуючи своїх думок.
Вправа «Знайди ланцюжок»
Учням роздаються окремі частини вірша. Слухаючи інших, їм потрібно
продовжити читання виразно. Може вірш прочитати один із учнів.
Вадим Крищенко
Шана
Неправда – все, мов, продається:
Давай готівку – і неси.
А як людське гаряче серце
Ти покладеш на терези?
Не все, не все міняти можна –
Спинись, задумайся на мить.
Є заповідь одвічна Божа,
Що краще золота блищить.
Шануймо матір, шануймо батька –
І нам воздасться теж добром.
Хай буде шана в кожній хаті
І дух сімейства за столом.
Шануймо батька, шануймо матір –
Нам каже Біблія свята.
І щастям будем ми багаті
На всі часи і всі літа.
Слова ці треба повторяти,
Бо в них основа доброти.
Коли б не батько і не мати
Чи був би на цім світі ти?
Слова ці треба змалку вчити –
В них світить істина стара:
Коли в добрі батьки і діти –
Тоді всім вистачить добра.
VIІ. Закріплення знань
Аукціон добрих справ
Учні по черзі називають добрі справи, які можна вже сьогодні зробити для батьків
Заповніть таблицю
№ заповіді
Зміст заповіді
Види її порушень
Справи по виконанню заповіді
V
Вправа «Незакінчене речення»
Продовжить речення:
На уроці я
• дізнався…
• зрозумів…
• навчився…
• намагатимусь…
VIІІ. Домашнє завдання
· Обговорити з батьками зміст і суть п’ятої заповіді.
· Вивчити за бажанням вірш Вадима Крищенко «Шана».
· Написати правила «Як уникати конфліктів з батьками і будувати добрі стосунки».
ІХ. Вчитель підводе підсумки уроку щодо активності учнів, оцінює роботу учнів на уроці.
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить