Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Урок 22 Заповідь VI. «Не вбивай». Життя – дар Божий.
Вбивство фізичне і моральне.
Відповідальність людини за життя.
Падіння суспільної моралі: самогубство,
наркоманія, алкоголізм, аборти, евтаназія,
екологічні катастрофи.
Мета уроку: навчити учнів пояснювати зміст понять «життя», «вбивство
моральне і фізичне», «евтаназія»; розвивати в учнів вміння
висловлювати особисту думку про значення відповідальності за
своє власне життя; формувати вміння наводити приклади згубних для людини захоплень; виховувати в учнів потребу дотримуватися VІ заповіді, та оберігати життя у всіх проявах.
Тип уроку: комбінований
.
Очікувані результати:
Після вивчення цього уроку учні повинні вміти:
Ø пояснювати зміст понять «життя», «вбивство моральне і фізичне», «евтаназія»;
Ø висловлювати власну думку про значення відповідальності за своє життя;
Ø називати і наводити приклади згубних для людини захоплень, які не можуть бути прикладом для наслідування;
Ø прагнути дотримуватись виконання шостої заповіді.
Біблійна основа:
Не вбивай! (Вих.20,13)
Обладнання: репродукції ікон, картини на релігійну тематику, світлини екологічних катастроф.
Ключові поняття: моральне вбивство, евтаназія, екологічні катастрофи.
Міжпредметні зв’язки: історія, література, географія, основи здоров’я.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Налагодження контакту з класом. Перевірка присутніх.
Привітання вчителя. З якими настроєм та очікуваннями ви прийшли сьогодні на урок?
ІІ. ІІеревірка домашнього завдання
· Розказати за бажанням вірш Вадима Крищенко «Шана».
· Повідомити свої правила «Як уникати конфліктів з батьками і будувати добрі стосунки».
ІІІ. Актуалізація опорних знань
· Які заповіді говорять про стосунки між людьми, а які про стосунки людини Богом?
IV. Мотивація навчання
Слово вчителя
Серед 10 заповідей Божих є одна, про яку говорять і знають всі. Багато людей вважають цю заповідь взагалі першою. Звичайно ж, мова йде про заповідь «Не убий». Як бачите заповідь «не убий», яка, здавалося б, є очевидною, не просто не перша з заповідей, а навіть не перша серед заповідей, що стосуються людини.
Вправа «Коло обговорення»
Учні обговорюють чому заповіді розташовані саме так.
(Учні підводяться до думки, що якщо людина буде виконувати перші 5 заповідей то про вбивство навіть не йтиме мова. Крім того, ті заповіді, що стосуються відносин між людьми мають свою ієрархію: спочатку людина повинна навчитися будувати стосунки в родині з найближчими людьми (V заповідь), а потім вчиться будувати стосунки з будь-якою людиною, починаючи з визнання абсолютної цінності іншого життя (VІ заповідь))
Слово вчителя
Як ми з вами вже з’ясували, майже всі знають про заповідь «не убий». Але, на жаль, дуже мало хто усвідомлює, що занадто часто люди порушують цю заповідь навіть самі того не розуміючи. Сьогодні ми з вами і поговоримо про неочевидні порушення очевидної заповіді.
V. Оголошення теми уроку і очікуваних результатів
VI. Процес засвоєння та усвідомлення нових знань
Вправа «Мозковий штурм»
Учням пропонується назвати і записати, які прояви поведінки людини можуть привести до вбивства.
Слово вчителя
Після п'ятої заповіді, яка говорить нам про обов'язки по відношенню до найближчих нам людей, слідують обов'язки наші по відношенню до людини взагалі. І починається їх перелік з шостої заповіді, яка стосується фізичного життя людини. Ця заповідь говорить: «Не вбий». Людина приходить в цей світ не за власним бажанням і піти з нього повинна тоді, коли прийде її час. Християни вважають, що життя і смерть знаходяться в руках Творця, а тому людина, що віднімає у іншого життя, прагне взяти на себе Божественне право розпоряджатися життям і смертю. А у кого вона віднімає життя, тому здійснює таке зло, що більшого вже не можна й уявити. Не кажучи про те, що, вбивця може відняти у сім'ї дорогу і улюблену людину, а може й її головну опору й годувальника. Порушення цієї заповіді є кримінальним злочином в будь-якому законодавстві будь-якої країни. Вбивством порушуються всі закони: і цивільні, й духовні. Вбивство нічим не може бути виправдане.
Вправа «Аналіз тексту»
Учням пропонується прочитати текст і заповнити таблицю:
Приклад порушення заповіді
Приклади поведінки, що не допускають це порушення
Людина буває причетна до вбивства (а значить і винна в ньому) і тоді, коли сама особисто не вбиває, але сприяє здійсненню вбивства, а також тоді, коли не перешкоджає виконанню цього злобного наміру. Порушують цю заповідь все ті, хто штовхає інших на скоєння злочину: наказом, порадою, допомогою, згодою, а також ті, хто вкриває і виправдовує вбивцю, тим самим даючи можливість йому скоювати нові злочини.
Порушниками заповіді є ті, хто не позбавляє ближнього від смерті, коли цілком міг би це зробити: провідники, що кидають мандрівника в небезпечних місцях; що байдуже спостерігають за бійкою; лікарі, що відмовляють в допомозі хворим або проводять недбале лікування; ті, що свідомо повідомляють іншим порочні хвороби; жорстокі до убогих і калік; ті, що продають іншим продукти харчування, що вийшли з терміну придатності до вживання.
Вище перераховані порушення знають всі, і за них також існує покарання за законами більшості країн світу. Проте є і неочевидні, й такі, що не караються законом, порушення заповіді про які, на жаль люди дуже часто забувають, а то і взагалі не помічають їх.
Безумовними порушниками є ті, хто важкою працею і жорстокими покараннями виснажують своїх підлеглих і тим самим наближають їх відхід з життя, а також ті, хто непомірністю і різними пороками скорочує своє власне життя, ті, хто бажає смерті іншому, хто не живе з іншими мирно і лагідно, а відчуває до них ненависть, заздрість і злість (Євангеліє говорить, що "всякий, хто ненавидить ближнього свого є людиновбивцею"(1 Іоан. 3:15)), заводить сварки і бійки, засмучує інших, хто, будучи злим і сильним, кривдить слабких і беззахисних.
Одним з найзухваліших злочинів проти шостої заповіді, за християнським вченням, є самогубство. Якщо говорять, що дар можна прийняти або відкинути, то таке уявлення про дар неприпустимо до людського життя. Християни вважають, що життя - це дар, яким не можна розпоряджатися за своїм свавіллям. Сам вчинок може бути здійснений в одну мить, але йому передує період відчаю, легкодухості, зневіри. Фізичному самогубству дуже часто, таким чином, передує самогубство духовне. Самовбивця, за християнським вченням, - творіння, що обурилося проти свого Творця.
Слово вчителя
На жаль, сучасні люди занадто часто не розмірковують над тим, що своїми згубними звичками торують собі шлях до смерті.
Давайте ми з вами подумаємо, які речі є найбільш поширеними серед молоді, а які найбільш шкідливими.
Заповніть запропоновані схеми-трикутники. В першу впишіть шкідливі звички, найнебезпечніші для життя. В другу впишіть звички, які найпоширеніші серед молоді.
Проблемні питання
· Наскільки популярними є ті звички, які нас вбивають?
· Що нам заважає відмовитися від цих звичок?
Робота в групах.
Вправа «Створи правило»
Подумайте і напишіть правила, які допоможуть не порушувати шосту заповідь. Для цього можна використати зміст наданого тексту.
Для виконання цієї заповіді людині необхідно прагнути покірливо обходитися з ближніми, примирятися з тими, хто гнівається, утішати сумних, полегшувати стан нещасних, вибачати образи, ні словом, ні справою не подавати згубного прикладу іншим.
У християнській етиці відомі так звані 7 справ тілесного милосердя: жадаючого нагодувати, спраглого напоїти, бідного одягнути, ув'язненого відвідати, мандруючого поселити, хворого відвідати, померлого в бідності і убозтві поховати.
Не таким тяжким злочином є ненавмисне вбивство. Але й мимовільного вбивцю не можна вважати абсолютно невинним, якщо він не прийняв всіх засобів обережності, що привели до сумних наслідків.
Робота в групах
Круглий стіл «Дуже складні запитання»
Учням на обговорення пропонуються тексти зі змістом складних питань для сучасного людства. Учням пропонується висловити власну думку щодо пропонованої проблеми в формі круглого столу.
Матеріал для І групи:
Як слід дивитися на війну і на страту злочинців? Ані Христос, ані апостоли не диктували цивільним властям, як ті повинні вирішувати свої державні і суспільні проблеми. Проте слід зазначити, що не можна прирівнювати до злочинного вбивства бойові дії на війні, якщо тільки воїн не вкладає в свої дії відчуття особистої помсти, пихатості або навіть звірства. Війни в ім'я захисту рідної землі, в ім'я захисту святинь, що є єдиним засобом зупинити зло (наприклад, фашизм) - такі війни беруться християнським світом під свій захист.
Християнська віра ставить собі за мету перетворити саме серце людини. Поки зло живе усередині людей, війни і злочини - неминучі. Якщо ж люди стануть краще, то і війни, і злочини припиняться.
Матеріал для ІІ групи:
Ще одним страшним лихом сучасного світу є вбивство дитини, ще до народження. Звичайно, бувають різні життєві обставини (наприклад, загроза життю матері), і кожна жінка в таких випадках має право на власний, дуже складний вибір. Проте дуже важливо, щоб люди усвідомлювали, що аборт – це теж вбивство.
Матеріал для ІІІ групи:
Забороняючи насильницьке відняття життя, християнська віра навчає спокійно дивитися на смерть, коли невиліковна хвороба підвела людину до її порогу. Є неправильним, з християнської точки зору, вживання медичних засобів, щоб укоротити час вмираючого (так звана «евтаназія»). Краще допомогти йому примиритися з Богом і у свій час відійти у вічність.
Матеріал для ІVгрупи:
Не помічаючи свого злочину, принижуючи оточуючих, зневажаючи, нехтуючи потребами ближнього, ми здійснюємо вбивство – вбивство моральне. Зневірена, морально знищена людина, в свою чергу, може стати на шлях гріхів. Так своїми негідними вчинками ми примножуємо зло у світі.
Як підсумок, вчитель ще раз повторює християнське сприйняття зазначених проблемних ситуацій
Вправа «Ланцюжок»
Учні по черзі читають вірші з Нового Завіту (Матвія 5:21-26):
21. Ви чули, що було стародавнім наказане: Не вбивай, а хто вб'є, підпадає він судові.
22. А Я вам кажу, що кожен, хто гнівається на брата свого, підпадає вже судові. А хто скаже на брата свого: рака, підпадає верховному судові, а хто скаже дурний, підпадає гієнні огненній.
23. Тому, коли принесеш ти до жертовника свого дара, та тут і згадаєш, що брат твій щось має на тебе,
24. Залиши отут дара свого перед жертовником, і піди, примирись перше з братом своїм, і тоді повертайся, і принось свого дара.
25. Зо своїм супротивником швидко мирися, доки з ним на дорозі ще ти, щоб тебе супротивник судді не віддав, а суддя щоб прислужникові тебе не передав, і щоб тебе до в'язниці не вкинули.
26. По правді кажу тобі: Не вийдеш ізвідти, поки не віддаси ти й останнього шеляга!
Прийом « Три речення»
Учням пропонується прочитаний текст сказати трьома короткими реченнями.
Вправа «Прес»
«Тричі вбивця той, хто вбиває думку» – таке переконання висловив знаменитий письменник Ромен Роллан.
· Чи згодні ви з письменником?
· За допомогою вправи-прес обґрунтуйте свою відповідь.
- я вважаю, що…
- тому,що….
- наприклад…
- отже, таким чином…
Робота в групах
Вправа «Знайди головну думку»
Кожна група отримує вірш, в якому говориться про заповідь «Не убий». Та в кожному з віршів є своя головна думка.
Групам дається завдання визначити головну думку вірша і презентувати вірш класу.
І група:
Павел Орсаг-Гвездослав
О повертайся, часу миру й згоди,
З оливковою гілкою прийди!
Веселістю, здоров’ям назавжди
Ти завітай до кожної господи.
Здуши роздорів факел, щоб народи
Не знали воєн! Знов не доведи
Сиріток стріти, вдів, що від біди
В сльозах згубили дар своєї вроди.
Зціли нам рани! Сили молоді
Нам дай, щоб ми піднялись в обнові,
Поставши, щоб змагалися тоді,
Та не в убивствах і проливах крові,
А в доброті і чесному труді!
Гряди, добро братерства і любові!
ІІ група:
Т. Шевченко
Господь Бог лихих карає –
Душа моя знає.
Встань же, Боже, твою славу
Гордий зневажає.
Вознесися над землею
Високо, високо,
Закрий славою своєю
Сліпе горде око.
Доки, Господи, лукаві
Хваляться, доколи
Неправдою? Твої люди
Во тьмі і неволі
Закували… добро Твоє
Кров’ю потопили,
Зарізали прохожого,
Вдову задавили
І сказали: «Не зрить Господь,
Ніже теє знає».
Умудрітесь, немудрії,
Хто світ оглядає,
Той і серце ваше знає
І думи лукаві.
Дивітеся ділам Його,
Його вічній славі.
Благо тому, кого Господь
Карає меж нами,
Не допуска, поки злому
Ізриється яма.
Господь любить Свої люди,
Любить, не оставить,
Дожидає, поки правда
Перед ними стане.
Хто б спас мене од лукавих
І діючих злая?
Якби не Бог поміг мені,
То душа б живая
Во тьмі ада потонула,
Проклялась на світі.
Ти, Господи, помагаєш
По землі ходити.
Ти радуєш мою душу
І серце врачуєш,
І пребудет твоя воля
І труд твій не всує.
Вловлять душу праведнику,
Кров добру осудять.
Мені Господь пристанище,
Заступником буде,
І воздасть їм за діла їх
Кроваві, лукаві,
Погубить їх, і їх слава
Стане їм в неславу.
ІІІ група:
Ліна Костенко.
Страшний калейдоскоп:
В цю мить десь хтось загинув
В цю мить. В цю саму мить. У кожну із хвилин.
Розбився корабель. Горять Галапагоси.
І сходить над Дніпром гірка зоря-полин.
Десь вибух. Десь вулкан. Руйновище. Заглада.
Хтось цілиться. Хтось впав, Хтось просить:
«Не стріляй!»
Не знає вже казок Шехерезада.
Над Рейном не співає Лореляй.
Летить комета. Бавиться дитя.
Цвітуть обличчя, острахом не стерті.
Благословенна кожна мить життя
На цих всесвітніх косовицях смерті!
IV група:
Вадим Крищенко
Не убий
Найгірше – це смерть.
Був на світі й нема:
Лишився лиш горбик похилий…
Спинися. Спинись,
Той хто руку здійма,
Щоб іншого звести в могилу.
Вбиває, вбива
Нас чорнобильський біль…
Незвідані армагедони
На голову нашу
Упали звідкіль,
Порушивши Божі закони?
Не убий! – хай котить передзвоном,
Долітає до людей, мов грім.
Не убий! – ні словом, ні законом,
Ні жорстоким пострілом своїм.
Не убий! – натягуються жили,
Бо немов кричить душа сама.
Не убий! – високе право жити
Відібрать ні в кого прав нема.
Замовники зла
Вже не гребують цін
За владу, за грошики чорні.
І кілер якраз,
Наладивши приціл,
Щоб вцілити прямо у скроню.
Загострений ніж кров’яниться в руці…
Ні, ні, хай він не кров’яниться.
Бо рано чи пізно
Живі та мерці
На суд будуть вести убивцю.
VI. Закріплення знань
Заповніть таблицю
№ заповіді
Зміст заповіді
Види її порушень
Справи по виконанню заповіді
VІ
Вправа «Незакінчене речення»
Продовжіть речення:
- Сьогодні я дізнався….
- Було цікаво….
- Я зміг…
- Тепер я можу…
- Я набув….
- Я спробував…
- Я зрозумів, що….
- У мене вийшло…
VІІ. Домашнє завдання
· Підготувати повідомлення про те чого ми повинні уникати, щоб не порушувати 6 заповідь.
· Підготуйте відповідь на одне із запитань:
Ø Чи вірите ви в те, що коли-небудь люди вирішуватимуть мирним шляхом всі питання?
Ø Розкажіть про які-небудь організації, діяльність яких спрямована на встановлення миру між людьми?
Ø Чи вдається вам вирішувати свої проблеми без сварок? Що необхідне людині для встановлення мирних відносин з іншими?
VIIІ. Підсумки уроку. Оцінювання навчальної діяльності учнів.
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить