Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Урок 23 Заповідь VII. «Не чини перелюбу».
Чистота й непорочність. Таїнство шлюбу.
Сучасні перешкоди щодо збереження чистоти
серця: преса, телебачення, відео,
електронні ЗМІ, мода тощо.
Мета уроку: навчити учнів пояснювати зміст понять «перелюб», «шлюб»,
«таїнство шлюбу» , «непорочність»; навчити розрізняти
духовну й тілесну чистоту; формувати усвідомлення згубності для душі певних видовищ; розвивати в учнях здібність
висловлювати власну думку щодо важливості чистоти
й непорочності серця в дошлюбних і шлюбних відносинах; виховувати бажання мати в майбутньому чисті відносини у шлюбі.
Тип уроку: комбінований
Очікувані результати:
Після цього уроку учні повинні знати і вміти:
Ø пояснювати зміст понять «перелюб», «таїнство шлюбу»;
Ø розуміти значення чистоти серця людини й чистоти тілесної;
Ø наводити приклади згубних для душі видовищ;
Ø вміти розрізняти духовну і тілесну чистоту.
Біблійна основа:
Не чини перелюбу! (Вих.20,14)
Обладнання: музичний центр, DVD-програвач чи комп’ютер.
Ключові поняття: перелюб, чистота, непорочність, таїнства, чистота серця.
Міжпредметні зв’язки: історія, література, основи здоров’я.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель повторює з учнями правила роботи в групах.
Урок проводиться методом роботи в групах.
ІІ. Актуалізація опорних знань
· З якими заповідями ми вже ознайомилися?
· Навіщо на вашу думку Бог дав людям Заповіді?
ІІІ. Мотивація навчання
Проблемне запитання
Учням пропонується прослухати пісню Світлани Копилової «Крихка мрія»
і дати відповідь на запитання:
· Чому в житті людей, про яких йдеться мова в пісні, стільки трагічних подій?
· Що цьому сприяло?
· Чи можна було цього уникнути?
http://joymylife.org.ua/christian_albums/index.php?name=Music&op=view_music&lid=17
IV. Повідомлення теми уроку і очікуваних результатів
V. Процес засвоєння та усвідомлення нових знань
Робота в групах
Завдання для І групи:
Створіть словесний портрет щасливого шлюбу. Які особливості характерні для нього?
Завдання для ІІ групи:
Створіть словесний портрет нещасливого шлюбу. Які особливості характерні для нього? До чого це може привести?
Обговорення в загальному колі
Учні представляють свої відповіді і доходять до висновку, що невірність - одна з основних причин нещасливого шлюбу.
Слово вчителя
Після шостої заповіді, яка забороняє відбирати життя в людини, сьома заповідь потребує чистоти тіла й чистоти души, можна сказати, що вона потребує цнотливості, а також вірності обраному супутнику життя. Жити цнотливо, по слову святителя Філарета (митр. Московського), це означає "жити під керівництвом цілого, непошкодженого, здорового мудрування, не дозволяти собі ніякого задоволення, яке не схвалюється здоровим міркуванням, дотримувати розум, що не містить нечистих помислів, серце, не заражене нечистими бажаннями, тіло, не розтлінне нечистими справами". А звучить вона так: "Не чини перелюбу". Порушення цієї заповіді такі мерзенні і заразливі, що апостол Павло, навіть, радить не пригадувати про них поміж християн. Тільки все неподобство, наслідки й неймовірне розповсюдження цих порушень спонукає звернути на них увагу. Порушеннями сьомої заповіді є розпуста або незаконна любов між людьми, що не знаходяться в шлюбі, а також відмова від подружньої вірності, за якою слідує руйнування сімей. Адже всім давно відомо, що на чужому нещасті свого щастя не побудуєш.
Особливо тяжким порушенням даної заповіді є одностатеві стосунки. За надмірне розповсюдження цього гріха рід людський, за свідченням Біблії, був знищений усесвітнім потопом, жахливо загинули два багатющі міста Содом і Гоморра. Сьогодні дуже часто говорять про те, що неправильна статева орієнтація є результатом зміненої психіки, можливо певною схильністю людини. Але, якщо психіка людини дозволяє їй красти, або вона має природну схильність до крадіжки, це не означає зовсім, що крадіжка стає етично виправданою і перестає бути гріхом.
Занурення в проблему
Учні «ланцюжком» читають вірші з Нового Завіту (Матвія 5:27-32)
і відповідають на запитання:
· Що мав на увазі Ісус Христос, коли казав ці слова своїм учням?
· Як ви думаєте, чому він так строго висказувався з цього приводу?
27. Ви чули, що сказано: Не чини перелюбу.
28. А Я вам кажу, що кожен, хто на жінку подивиться із пожадливістю, той уже вчинив із нею перелюб у серці своїм.
29. Коли праве око твоє спокушає тебе, його вибери, і кинь від себе: бо краще тобі, щоб загинув один із твоїх членів, аніж до гієнни все тіло твоє було вкинене.
30. І як правиця твоя спокушає тебе, відітни її й кинь від себе: бо краще тобі, щоб загинув один із твоїх членів, аніж до гієнни все тіло твоє було вкинене.
31. Також сказано: Хто дружину свою відпускає, нехай дасть їй листа розводового.
32. А Я вам кажу, що кожен, хто пускає дружину свою, крім провини розпусти, той доводить її до перелюбу. І хто з відпущеною побереться, той чинить перелюб.
Робота в групах
Прийом «Надай рекомендації»
Завдання:
Написати рекомендації, допоможуть молодій людині зберегти внутрішню чистоту.
Слово вчителя
Для збереження внутрішньої чистоти необхідно прагнути уникати всього того, що може посіяти в серці нечистоту: спокусливих фільмів і ілюстрацій, нескромних ігор і жартів, хворобливої цікавості до чужих гріхів.
Вправа «Аналіз тексту»
Учням пропонується прочитати текст і зробити для себе висновки щодо свого життя.
Неможливо порушення сьомої заповіді виправдовувати сучасністю: сьогодні всі так роблять. З часом може змінюватися суспільна мораль, але християнська мораль не змінюється з часом. Тіло людини призначене для святості, і ніяке «забруднення» його не може бути виправдано. Систематичне і постійне порушення сьомої заповіді нерідко супроводжується розладом або виснаженням фізичних сил, важкими хворобами, іноді невиліковними, а нерідко психічними й душевними розладами.
На сьогоднішній день вже є багато достовірних наукових свідчень про прямий зв’язок раннього статевого життя і великої кількості хвороб. Ви всі напевне чули про те, що статеві стосунки у ранньому віці призводять до безпліддя як у чоловіків, так і у жінок. Останні дослідження лікарів довели, що дівчата, які почали статеве життя до 18 років, на 50% частіше хворіють на онкологічні захворювання жіночих статевих органів. Саме вам робити свій вибір – здоров’я чи «мода», «щоб як всі».
І як би не намагалися у наш час виправдати злочини проти даної заповіді якими-небудь причинами, вибір порушником темної ночі, затишного, глухого місця й часу, необхідність будь-яким способом приховувати свої дії говорить про те, що людину примушує ховатися сором і сумління, які завжди яскраво свідчать про недобре.
Самостійна робота
Прочитай уважно перелік переваг дошлюбного утримання:
· можливість зараження важкими хворобами, особливо ВІЛ/СНІД;
· небажана вагітність та її наслідки;
· бажання народити здорових дітей у свій час;
· вимушене рішення про шлюб;
· глибокі емоційні та психологічні переживання, які є результатом необдуманих сексуальних зв’язків;
· скерування сил особистості для досягнення своєї мети;
· почуття провини;
· побудова особливих стосунків, які існують лише в подружньому житті.
Ø Які з цих переваг є найважливішими? Чому?
Ø Чи можна мати щирі та глибокі взаємини з людиною і без сексуальних стосунків?
Ø Що з цього переліку здатне зіпсувати людині все життя?
Прийом «Жереб»
Учні по бажанню витягують жереб з одним з висловлювань і роблять висновок, як його можна співвіднести з сьомою заповіддю.
· Життя дане не для того, щоб веселитися, не працюючи. Ні, життя – це боротьба й похід. Боротьба добра зі злом, справедливості із неправдою, свободи з гнітом, любові з пристрастями особи; життя це хода нашого «я» до здійснення того ідеалу, який сяє ранковою зорею нашому розумові та нашому серцю (Мадзіні)
· Людина приречена бути вільною. Приречена, тому що, колись закинута в світ, вона відповідає за все, що робить… (Жан-Поль Сартр)
· Хто втратив сором, того слід вважати загиблим (Плавт)
· Поважати жінок – це обов’язок, якому кожна чесна людина має підкорятися
(Лопе де Вега)
· Любіть і поважайте жінку: шукайте в ній не лише втіхи, але й сили, натхнення і підтримки ваших моральних і духовних здібностей (Мадзіні)
· Сто чоловіків можуть створити табір, але тільки одна жінка може створити дім (прислів’я)
Учитель або підготовлений учень читає вірш
Вадим Крищенко
Перелюбство.
Любов була свята і грішна…
Ні, я нікому не суддя,
Але освоїти не лишнє,
Що взято з Біблії життя.
Хай заховається гординя,
Бо це стосується усіх:
Йди до любові – де святиня,
Обходь спокусу – там де гріх.
Без люті, страху і злоби
Хай доліта, як грім до неба:
Люби, люби, люби. Люби.
Та перелюбствувати не треба.
Вслухаймося у мудре слово,
Щоб голос віри не затих,
Відчуймо, що добра основа
Захована у нас самих,
Хоча заміниться дорога,
Та кожний хай собі збагне:
Лише єдиний шлях до Бога –
Через очищення земне.
VII. Закріплення матеріалу:
№ заповіді
Зміст заповіді
Види її порушень
Справи по виконанню заповіді
VІІ
VII. Домашнє завдання (за вибором)
· Підготувати узагальнення про наслідки порушення сьомої заповіді.
· Хлоцям написати твір-роздум: «Моя майбутня наречена. Яка вона?»
· Дівчатам: «Мій майбутній наречений. Який він?»
· Твір-роздум на тему: «Одна любов на все життя».
VIII. Підведення підсумків уроку. Оцінювання навчальної діяльності учнів
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить