Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Урок 26 Заповідь Х. «Не бажай нічого, що належить
ближньому твоєму…»
Про нечистоту помислів і боротьбу з ними. Заздрість.
Мета уроку: навчити учнів пояснювати зміст понять «заздрість», «нечисті помисли»; формувати вміння наводити приклади згубності заздрісних бажань; розвивати учнях здібність володіння своїми емоціями та бажаннями; сприяти розвитку оцінки своїх внутрішніх мотивів; виховувати в учнів здібність радіти успіхам ближніх.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: музичний центр, DVD-програвач чи комп’ютер.
Біблійна основа:
Не жадай дому ближнього свого, не жадай жінки ближнього свого, ані раба його, ані невільниці його, ані вола його, ані осла його, ані всього, що належить ближньому твоєму (Вих.20,17)
Ключові поняття: бажання, заздрість, самовладання.
Міжпредметні зв’язки: історія, література, музичне мистецтво.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні повинні знати і вміти:
Ø пояснювати зміст понять «заздрість», «бажання», «нечисті помисли»;
Ø розуміти значення володіння своїми емоціями та бажаннями;
Ø наводити приклади згубності заздрісних бажань;
Ø радіти успіхам ближніх.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Налагодження контакту з класом. Перевірка присутніх.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
· Поділитися думками про правду, як норму життя.
· Прочитати, за бажанням, вірш Вадима Крищенко «Лжесвідок».
· Поділитися своїми враженнями про розмови з друзями батьками про значення дев’ятої заповіді.
· Захистити плакат на тему дев’ятої заповіді.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
· Як ви ставитеся до успіхів своїх друзів?
· Що ви відчуваєте й що робите, коли бачите нову гарну річ у свого друга?
· Чому, на вашу думку, треба вміти розділяти радість ближніх?
IV. Мотивація навчання
Робота в групах
Вправа «Асоціації»
Учням пропонується написати якнайбільше асоціацій до слова «влада».
Слово вчителя
Сьогодні ми з вами поговоримо про владу. Ви здивовані? До чого тут влада, коли ми вивчаємо Божі заповіді? Не дивуйтеся. Ми говоритимемо про саму найвищу владу в світі – вміння володіти собою. Ще в давньому Римі говорили: «Володіти собою – ось найвища влада». Можна навчитися контролювати свої вчинки, і намагатися виконувати 9 заповідей, які ми розглядали на попередніх уроках. Але дуже важко контролювати свої думки. Саме про контроль над своїми думками й бажаннями нам говорить десята заповідь. Звучить вона так: "Не пожадай жінки твого ближнього. Не зазіхай на дім твого ближнього, ні на поле його, ні на раба, ні на рабиню його, ні на вола, ні на осла його, ні на будь-що, що належить до твого ближнього". Дуже часто цю заповідь розуміють в найкоротшій формі: "Не заздри".
V. Оголошення теми уроку і очікуваних результатів
VI. Процес засвоєння та усвідомлення нових знань
Технологія аналізу тексту
Учням пропонується прослухати текст і дати відповідь на запитання:
· Чим Х заповідь відрізняється від інших?
· Чи є схожість між Х заповіддю і заповідями Нового Завіту?
Десята заповідь не просто забороняє робити щось недобре і неправильне по відношенню до інших, до людей, що оточують нас, але й пропонує звернути увагу на внутрішній стан душі людини: на бажання і думки, тобто обмежує зло в людському серці, торкається внутрішнього світу, і затверджує на міцній основі наші добрі відносини з ближніми.
Робота в парах або групах
Вправа «Доповни інформацію»
Учні читають текст про різні прояви заздрості , доповнюють його і складають таблицю:
Заздрість в людському житті може бути різною. Заздрість може мати сумний вираз і виявлятися, як скорбота про успіхи ближнього, досада про чуже благополуччя, стан у суспільстві. А може мати й радісне забарвлення, як задоволення від нещасть і невдач іншої людини.
Прояви заздрості
Приклади
Скорбота про успіхи ближнього
Друг отримує кращі оцінки…
Проблемне питання
Обговорення у загальному колі
Чому заздрість є руйнівною силою?
Учні висловлюють свої думки.
Слово вчителя
Кому шкодить заздрість?
Заздрість, перш, ніж мати шкідливий вплив на інших, шкодить тому, ким вона володіє. Заздрісна людина дуже часто страждає не стільки від того, що нещаслива, а від того, що бачить щасливими інших. Матеріальний достаток, становище в суспільстві, якими володіють інші, робляться предметом мук і страждань для заздрісної людини, але не тільки зовнішні переваги, але, навіть, і природжені дарування: розум, краса, етичні якості обурюють заздрісника. І тому він готовий ворогувати проти всіх, хто багатший, розумніший, добріший, успішніший, більш поважний і коханий.
Обговорення в загальному колі.
Запитання:
· Як справитися з проблемою заздрості?
· Чи є ліки від заздрості.?
Робота з текстом
Учні читають приклади заздрості з Біблії. Надається завдання зробити висновки щодо наслідків заздрості.
Саме заздрість, за біблійним оповіданням, принесла гріх в цей світ, коли змій позаздрив щастю перших людей і доклав зусиль, щоб навернути їх з шляху істинного.
Заздрість стала причиною першого вбивства на землі, її зустрічаємо вже в житті першої сім'ї. Каїн позаздрив своєму братові Авелю, і заздрість вибухнула найстрашнішим чином – братовбивством.
Діти старозавітного праотця Іакова із заздрості за особливу любов отця до молодшого брата, хотіли спочатку вбити його, а потім продали свого брата в рабство.
Цар Саул із заздрості неодноразово робив замах на вбивство особливо поважного в народі покірливого і доблесного Давида.
Цар ізраїльський Ахав зробився хворим, не їв, поки, не погубивши господаря виноградника Навуфея і не оволодівши його надбанням, не задовольнив своє заздрісне серце.
Метод демонстрації
Вправа «Створи правило»
Учні дивляться відеоролик «Окно» на пісню Світлани Копиловой про заздрість.
http://www.svetlana-kopylova.ru/
Завдання: учням пропонується придумати правила життя, які б допомогли позбавитися від заздрості.
Робота в групах
Вправа «Оціни висловлювання»
Із запропонованого списку висловлювань відомих людей, виберіть одне, яке, на вашу думку, найкраще розкриває значення Х заповіді для вас. Обґрунтуйте ваш вибір перед класом.
· Любов є не що інше, як бажання щастя іншій особі. (Д.Юм)
· Те, що є в людині, поза сумнівом, важливіше того, що є в людини.
(А. Шопенгауер)
· Є два бажання, здійснення яких може скласти справжнє щастя людини,- бути корисним і мати спокійне сумління. (Л. М. Толстой)
· Не можна заподіяти шкоду ближньому своєму, не скоївши ураження собі. Коли помщаєшся ти своєму ворогові, то зовні й завдаєш йому шкоди й збитків, але душі своїй значно гірше створюєш. Не можеш ворогові своєму вчинити зле без порушення принципів совісті й нашкодити йому в малому, не нашкодивши собі у великому.
(Віталій, студент)
· Хто багато має? Той, хто мало бажає. Жадання наше у своїх прагненнях наскільки безмірне, що той, хто йде за ним, ніколи досягти задоволення не зможе; хто ж не заохочується ним, той усе покинути мусить… Якщо все це зневажаєш, то знаходиш самого себе, якщо любиш це, самого себе губиш. (Віталій, студент)
· Не підкоряйся пожадливості марній більше, ніж розумові, оскільки та думка помилкова, яка раніше починається з бажання, а не з розуму.
(Віталій, студент)
· Легше позбутися першого бажання, ніж задовольнити все те, що воно тягне за собою. (Франклін)
· Біднякові не вистачає чимало, скнарі бракує геть усього.(Публій Сір)
· Бідняк, позбавлений пожадливості, володіє найвищим скарбом: він володіє самим собою. (Франс)
· Міцніший той, хто бажання перемагає, а не воїнів. Лише той лютий та хоробрий, хто себе подолає. (Арістотель)
· Хто наміряється досягти всього, ніколи не досягне досконалості.
(Рамлер)
· Людина мусить бути володарем своєї волі та рабом своєї совісті.
(Східна мудрість)
Вправа «З’єднай ланцюжок»
Учням роздаються окремі частини вірша. Слухаючи інших, їм потрібно
продовжити читання виразно. Може вірш прочитати один із учнів.
Вадим Крищенко
Не бажай
Коли серця теплом зігріті –
Стає побільше доброти.
Ти ж не один у цьому світі,
А є ще сестри і брати.
Проб’ється істина у слові –
Збагнуть її уже пора.
Усім нам хочеться любові,
Усім нам хочеться добра.
Не відбирай здобутку ближнього
І не бажай його майна.
Хай чорне зло в пориві хижому
Не б’є, як блискавка страшна.
Нехай веде нас днями й тижнями
Відлуння Божої сурми.
Ні, не бажай ти лиха ближньому,
Бо всі ми звемося людьми.
Горнімось до земної вроди,
Бо заздрість дика і сліпа.
Хай нами лють не верховодить,
Неправда зла не підсипа.
Добродію, схились до мене.
Порадником для мене стань –
І буде світ благословенним
Од світла щирих поривань.
VII. Закріплення знань:
Заповніть таблицю
№ заповіді
Зміст заповіді
Види її порушень
Справи по виконанню заповіді
Х
Вправа «Незакінчене речення»
Продовжіть речення:
- Сьогодні я дізнався….
- Було цікаво….
- Я зміг…
- Тепер я можу…
- Я набув….
- Я спробував…
- Я зрозумів, що….
- У мене вийшло…
VIII. Домашнє завдання
· Підготувати повідомлення про літературні твори, в яких герої стають жертвами заздрості, або перемагають їх.
· Обговорити з батьками зміст і суть дев’ятої заповіді.
ІХ. Підсумки уроку. Оцінювання навчальної діяльності учнів.
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить