Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Урок 32 Джерела натхнення для творчості. Як не впасти в спокуси. Сучасне християнське мистецтво: кіно, театр, медіа-засоби
Мета уроку: розкрити зміст понять «творчість», «творчі сили», «натхнення»;
формувати вміння наводити приклади позитивного впливу мистецтва на особистість, усвідомлення про існування позитивного й негативного з точки зору моралі прояву творчості людини; формувати відповідальне ставлення до творчої свобод; ознайомити з інформацією про наслідки неконтрольованого спілкування зі світом кіно,театру та медіа-засобами; виховувати прагнення щодо збереження рис цілісної особистості.
.
Тип уроку: комбінований
Очікувані результати:
Після вивчення матеріалу цього уроку учні повинні знати і вміти:
Ø пояснювати зміст понять «творчість», «творчі сили», «натхнення»;
Ø наводити приклади позитивного і негативного впливу мистецтва на особистість;
Ø відстоювати власну думку щодо наслідків неконтрольованого спілкування зі світом кіно,театру та медіа-засобами;
Ø висловлювати особисту думку про формування власної життєвої позиції щодо збереження рис цілісної особистості.
Біблійна основа:
І вийдуть ті, хто творив добро, у воскресіння життя, а ті, хто чинив зло – у воскресіння суду (Іоан.5,29)
Міжпредметні зв’язки: українська література, образотворче мистецтво, фотомистецтво, кіномистецтво.
Література та електронні посилання:
Кузик Б., Литвин Л. Благовіст. Православна етика. – Дніпропетровськ: АРТ-ПРЕС, 2009.
Основи християнської етики 6 клас. – Київ: Літера, 2008.
Рогова О.Г. Основи Християнської етики (електронний підручник). – Дніпропетровськ, ДОІППО, 2009.
http://www.jlady.ru/psixologiya-lichnosti/istochniki-vdoxnoveniya.html
http://psychomedia.org/articles/719
http://www.pravklin.ru/publ/soblazny/8-1-0-1126
http://www.evangelie.ru/forum/
http://films.imhonet.ru/element/193245/
http://www.pravmir.ru/
Хід уроку
І.Організаційний момент
Налагодження контакту з класом. Перевірка присутніх.
Привітання вчителя.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Твір-роздум учнів на одну з запропонованих тем:
«Книга мовчить, та розуму навчить»
«Безцінна спадщина дідів – мудрість, що плине з віків»
«Молитва – моє слово до Бога»
«Ми такі різні, та все ж – діти Божі»
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Асоціації»
Протягом року ми опрацьовували з вами різні теми, говорили про різні прояви людини: як моральної особистості, як Божого створіння та як творчої особистості. За допомогою «букету (квітки) асоціацій» пропоную вам віднайти якнайбільше асоціативних ланцюжків, пов’язаних із поняттями «творчість», «творчі сили», «натхнення».
IV. Мотивація навчання
Слово вчителя
Практично кожна людина виявляє свою творчу сутність, адже в кожному з нас – образ Божий, образ Творця. Якщо уважно подивитися на світ, в якому ми живемо, дух перехоплює від того, як гарно і мудро він створений: у ньому панують неперевершена краса, гармонія і спокій. Квітам Творець дав красу і ніжний запах, птахам – крила, щоб вони могли полинути в небо. Людину ж, Своє найдосконаліше творіння, Він зробив схожою на Себе. Він дав нам розум, щоб ми збагнули своє високе християнське призначення, дав серце, щоб ми любили Бога і ближнього, сіяли навколо себе добро. А найголовніший скарб, яким Господь наділив лише людей – це жаринка творчості, яку несе у собі кожна душа, щоб прикрашати, зберігати і продовжувати життя на землі.
V. Оголошення теми уроку і очікуваних результатів
VI. Процес засвоєння та усвідомлення нових знань
Вправа «Швейцарський сир»
З поданого тексту «вигризти» - узяти слова і словосполучення, які характеризують особливості творчого натхнення. Порівняти результати: хто з учнів був найуважнішим.
Слово вчителя
Пошук джерел натхнення може позбавити людину часу і сил. І якщо вам здається, що це прерогатива представників творчих професій, то сміємо вас запевнити, що це не так. Натхнення може знадобитися будь-якій людині і в будь-який момент, прийняти непросте рішення, виконати складне завдання, скласти іспит…
Натхнення – це особливий стан, що виникає в процесі творчої праці людини. Характеризується глибокою сконцентрованістю та піднесенням творчих сил.
Якщо ж людина чекає натхнення, – то по - перше, це може тривати дуже довго. А по - друге, немає ніякої гарантії, що взагалі натхнення людину відвідає. Швидше за все подивиться людина на годинник (на календар), зрозуміє, що далі відкладати нікуди, сяде за стіл і замість шедевру з’явиться якийсь сурогат. Або є ще варіант - здається людині, що ось воно натхнення, а народжується той же «продукт».
Давайте спробуємо розібратися, чому так відбувається, і як можливо цю ситуацію виправити. Насамперед, варто відмітити, що свідомо програшна стратегія - чекати натхнення. Як було відзначено вище - натхнення може й не прийти, або прийти занадто пізно. Якщо ж прийде щось, схоже на натхнення, то результат буде плачевний. Висновок - має сенс сідати за чернетки (за мольберт, за музичні інструменти) не чекаючи примхливої музи. І починати творити, головне щоб у серці був мир. Хтось видатний сказав, що геній - це один відсоток таланту, і 99 відсотків роботи. Якщо ви будете спокійно і методично писати, грати, малювати - у вас є відмінні шанси через деякий час вийти на високий професійний рівень, що вже саме по собі непогано, а для більшості випадків більшого й не треба. Якщо ж ви будете лежати на дивані, або розкладати пасьянс на комп'ютері - то через якийсь час ви будете рівно на тому ж місці, де і раніше, просто витратите свій час марно. Задумали написати роман сторіччя про добро, зло і вічну любов? Спробуйте в Інтернеті написати маленьке оповіданнячко, та хоч навіть відгуки на переглянуті фільми. Це допоможе вам виробити свій стиль, придбаєте звичку до писання, паралельно - збирайте матеріал для роману.
У більшості людей натхнення проявляється в легкому русі думки та образів, які стають яскравими, повними і ясними, а душевні переживання вражають своєю глибиною і гостротою.
Особливістю цього стану є те, що такі процеси як мислення, пам'ять, сприйняття, протікають особливо швидко. У людей творчих - художників, письменників, музикантів - натхнення буває схоже на напад мари: людина може не їсти і не спати протягом декількох діб, займаючись одним лише мистецтвом, і не заспокоюється до тих пір, доки не завершить свій твір.
Буває прилив натхнення, схожий на прозорливість, особливо коли він пов'язаний з рішенням будь-якої складної задачі. Ви годинами (а може навіть днями) думаєте над нею, а потім в один момент окремі частини головоломки складаються в єдине ціле, і до вас моментально приходить розуміння потрібного питання. Цілком очевидно, що натхнення необхідне всім людям, причому часто навіть у звичайних і рутинних справах.
Робота в групах
Учні, об’єднані у три групи, отримують інформацію щодо проблеми уроку. Завдання – скласти коротке повідомлення для решти класу і передати інформацію, не втративши найголовнішого.
І група: джерело натхнення - любов
Всім відоме джерело натхнення - це любов. Скільки пісень про неї заспівано, скільки картин написано, скільки книг видано - а вона продовжує розбурхувати серця людей, то підносячи їх до вершин блаженства, то ввергаючи в безодню страждання. Мабуть, саме в цій її особливості прихована її сила - любов пробуджує у людини бурхливі емоції, які, у свою чергу викликають прилив енергії. У кожної людині є потреба в самоактуалізації і творчості, а любов є поштовхом, спонуканням до реалізації цієї потреби.
Однак не для всіх людей вона може бути джерелом натхнення: дехто, коли закоханий, навпаки, не може думати ні про що інше, окрім об'єкту своєї пристрасті. Його інтереси звужуються, і він не може займатися нічим іншим, ніж думати про свою другу половинку. Тому силу любові, як джерело натхнення, необхідно оцінювати стосовно конкретної людини - одного любов тонізує, а іншого - навпаки.
ІІ група:
Природа як джерело натхнення
Практично так само часто, як і любов, в літературі джерелом натхнення називають природу. Своєю красою і глибиною вона надихає відомих діячів культури на творчість, а багато з них навіть роблять її центральною темою своїх творів. Ви, напевно, теж помічали по собі: сидиш в задушливому місті, сумуєш, копирсаєшся у своїх почуттях. Але варто на пару днів поїхати за місто на природу - і ви ніби народжуєтеся наново!
Практично всі фарби і кольори в природі яскраві, чіткі і поєднуються між собою в різних варіантах (і ці комбінації продовжують залишатися приємними для наших очей). Споглядання природи заспокоює і тонізує одночасно - в залежності від ваших потреб. А свіже повітря, багате киснем, взагалі практично є “паливом” для наших мізків.
IІІ група: творчість інших людей як джерело натхнення
Незаперечним джерелом натхнення також є творчість інших людей. Адже вам знайомий прилив сил після читання улюбленої книги? Ну, а про те, що прибирання краще робити під позитивну і енергійну музику, чула кожна сучасна жінка. Улюблений фільм здатний повернути нам гарний настрій у моменти апатії та туги. Всі ці речі - це продукт творчості інших людей. Саме тому, якщо вам терміново потрібно знайти свою музу, найпростішим варіантом пошуку натхнення буде похід в картинну галерею або на концерт. По перше, ви підзарядитесь позитивною енергією, а, по друге, ви побачите, як вирішують творчі завдання інші люди, зануритесь в атмосферу мистецтва - цілком можливо, що саме це і буде поштовхом до вашої самореалізації.
Однак, якщо деяким людям необхідний дотик з чимсь позитивним, для отримання натхнення, то інші, навпаки, надихаються болем і стражданням. Зокрема, великий російський письменник Федір Михайлович Достоєвський писав свої найглибші і яскраві романи, перебуваючи зовсім не в найкращому душевному стані. І не він один - багато художників, поетів та музикантів творили після втрат і горя. Особливо продуктивна в цьому плані нещасна любов - їй, напевно, присвячений мільярд віршів!
Джерелом нових вражень може бути все що завгодно: подорож, знайомство з новими людьми або новий маршрут по дорозі на роботу. Головне - це бути уважним у відкритті нового досвіду, звертати увагу на все, що відбувається з вами.
Слово вчителя
Про головне джерело натхнення
А тепер про головне джерело натхнення - про Бога. Адже все відбувається з волі Божої: жодна книга, картина, пісня або вірш – результат душевної робити митця, душа – прекрасна лише тоді, коли лине до Бога. Не випадково, коли видатний художник Левітан виводив свої учнів на етюди, він давав їм завдання: знайдіть Бога. І саме тому найголовніша відповідь на питання про те, як знайти джерело натхнення – знайти Бога. Жити тут і зараз, переживати всі зустрічі з Ним на своєму шляху, відкриватися новим людям і відчуттям, відповідати на Його любов і відчувати все те, що Бог вам пропонує. І тоді натхнення не залишить вас ніколи!
Занурення в проблему: подумаємо разом
1. Що таке натхнення?
2. Кому потрібно натхнення?
3. Які ви знаєте джерела натхнення?
Слово вчителя
У пошуках натхнення на митця чатують не тільки прекрасні відкриття, осяяння та несподівані рішення, дуже часто є небезпека впасти в спокуси.
Спокуса - це можливість людини впасти в гріх, згрішити. Впадаючи у спокусу, людина завдає шкоди не Богу, а самому собі, спотворюючи в собі образ Божий, і завдаючи гріховні рани своїй душі. Від спокус людина не була захищеною навіть в Раю.
Долати спокуси людині допомагають тільки зріла віра й відданість Божій волі.
Спокуси можуть виходити з душі самої людини, а можуть бути нав’язані ззовні.
Неможливо в світі прожити, не зустрічаючись з спокусами.
Робота з притчею
Притча про спокуси
Юний монах запитав у старця, чи можливо прожити без спокус? Старець відповів – Пішли зі мною, розкрий свій одяг, та не дай вітру дути на тебе. – Неможливо, – відповів монах. Старець сказав – неможливо вберегтися від спокус, як і від вітру. Вони прийдуть обов’язково, а ти на те й живеш, щоб боротися з ними.
Вправа «Мозковий штурм»
- Які спокуси зустрічалися вам у житті?
- Чи завжди ви виконуєте накази старших?
- А чому? Аргументуйте.
- Як людина може долати спокуси?
Слово вчителя
Неможливо не прийти спокусам, але горе тому, через кого приходять вони; «Краще б йому було, коли б жорно з млину повісили на шию йому, і кинули його в море, аніж щоб він спокусив одного з малих цих», говорить на Святе Письмо (Лк. 17, 1-2). Повісити камінь на шию людини і кинути його в море - значить згубити людину. Спокушати інших людей, - означає зазіхати на духовне вбивство, вічні муки людської особистості. Наведені слова Ісуса Христа показують, наскільки страшний гріх спокуси людей, що не обійдеться без найсуворішого покарання для спокусника, суворого покарання більшого, ніж земна смерть.
Обговорення в колі
1. Як подолати спокуси?
2. Хто спокушує людину?
3.Чи можливо прожити без спокус?
4. Чи є мистецтво, вільне від спокус. Таке, що захищає душу людини від поганого?
Підготовлена інформація
за електронною презентацією
Нижче наводиться текст, який можна використовувати як базовий для підготовки електронної презентації, фото-матеріал та малюнки підбираються вчителем.
Сучасне християнське мистецтво: кіно, театр, медіа-засоби
Християнський театр є, але знаходиться в зародковому стані. Існує театр-сутдія "СОНЯХ" на Україні, в Києві є театр-початківець "Bright Heart". В Росії є театри "Проповідник", "Nota Bene", "Е.С.Л.И.", "Сяйво". Об'єднує ці театри одне - вони несуть істину і Боже слово через мистецтво, так само, як Ісус показував народу притчами принципи Божого Царства
Християнський театр, з іншої точки зору, це - абсурд. Театр апелює до емоцій, а християнство - до вищих рівнів споглядання. Театр прагне схвилювати глядача несподіванкою сюжету, оригінальністю форми, яскравістю і глибиною переживань. Церковне мистецтво є сукупністю символів, які викликають спокій й умиротворення.
Чому практично всі фільми про Христа виглядають по-дитячому наївними і далекими від суті християнства? Тому, що в Священній історії головне те що відбувається не в просторі і часі, а в людських душах. А ця сфера театру недоступна.
Довідка
Православне Інтернет-видання «Православие и мир», (http://www.pravmir.ru) де ви можете знайти багато цікавого матеріалу, поради священників, календар свят, просто задати питання, які вас цікавлять…
Регіональний ресурс на уроці використовується – обов’язково.
Перелік газет, журналів означеного напрямку.
Презентація фільму як прикладу доброго і розумного кіно, яке апелює до душі і серця.
Дивимося і розмірковуємо
«Острів» (фрагмент фільму на розсуд вчителя)
1. Прогнозування: який сюжет можливий у фільмі з такою назвою (відповіді учнів).
2. Прогнозування: настрій відео-замальовки, головний герой фільму, музичний супровід та колористичне рішення.
3. Обговорення після перегляду: чи співпадає побачене з попереднім прогнозом, чому саме таку назву обрали автори відео-притчі?
4. Пропонується поміркувати, як далі будуть розгортатися події.
VII. Закріплення матеріалу
Рефлексія
1. Як ви вважаєте, натхнення треба: а) чекати; б) шукати; в) позичати в інших;
г) інше…
2. Поясніть на прикладі притчі про спокуси, чи можливо прожити без спокус? З чим можна зрівняти спокуси?
3. Чому монах Анатолій з к/ф «Острів» став духовно обдарованим?
Вправа «Незакінчене речення»
Продовжить речення: На уроці я
• дізнався…
• зрозумів…
• навчився…
• мене здивувало…
• відкрив для себе…
• відчув себе…
VIIІ. Домашнє завдання
Написати відгук до к\ф «Острів»
ІХ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці.
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить