Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Урок 21
Тема уроку: Віра і сучасні виклики цивілізації: суїцид, евтаназія,
зміна статі, новітні хвороби, екологічні катастрофи
Мета уроку: ознайомити учнів зі спектром сучасних викликів і проблем суспільства, які пов’язані із втратою ціннісних орієнтирів християнства; розвинути вміння аналізувати приклади негативного антихристиянського підходу до особистого життя людини і життя суспільства в цілому; виховувати потребу мати активну життєву позицію та змінювати світ на краще.
Тип уроку: урок-пресконференція
Очікувані результати (для учнів):
Після опрацювання матеріалу цього уроку учні повинні:
- знати спектр сучасних викликів і проблем цивілізованого суспільства, які пов’язані із втратою ціннісних орієнтирів християнства;
- пояснювати з точки зору християнського морального вчення необхідність обмеження окремих наукових розробок за їх негативний вплив на особистість;
- аналізувати та наводити приклади негативного антихристиянського підходу до особистого життя людини і життя суспільства в цілому.
Основні поняття: суїцид, евтаназія, зміна статі, новітні хвороби, екологічні катастрофи.
Обладнання: атрибути телестудії, комп'ютер, мультимедійний проектор.
Міжпредметні зв’язки: психологія, біологія, географія, правознавство, історія.
Література до уроку:
Біблія або книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту. – Київ: Українське Біблійне товариство, 2007
Деряга Л.М., Лобач Л.О. Вивчаємо біблійну історію» Краматорськ Видавництво «Тіраж-51»
Кузик Б.В., Литвин Л.О. Джерело вічності. Основи православної культури
Дніпропетровськ АРТ- ПРЕС, 2009
Кузик Б.В., Литвин Л.О. Благовіст; Дніпропетровськ АРТ-ПРЕС, 2009
Дійові особи учасники; прес-конференції: ведучий (може бути учень з відповідними здібностями чи сам учитель), лікар, психолог, юрист, еколог, історик. Решта учнів – представники засобів масової інформації (радіо і телеканалів, газет, журналів), саме вони готують запитання до конференції. На урок також може бути запрошений священик.
ХІД УРОКУ
Сценарій уроку
Ведучий: Шановні телеглядачі, учасники та гості нашої прес-конференції! Ми зібралися тут щоб обговорити проблеми цивілізованого суспільства, які пов’язані із втратою ціннісних орієнтирів християнства та моральних загальнолюдських принципів та знайти шляхи їх вирішення. Тому поряд зі мною в студії наші гості (знайомить).
Окреслимо проблеми: це - суїцид, евтаназія, зміна статі, новітні хвороби (ВІЛ, СНІД), екологічні катастрофи. Шановні друзі, це проблеми нашого суспільства, які склалися в ході його розвитку і тому більш докладно про них зможе розповісти історик.
Історик: Суїциди відбувалися протягом всієї історії людства. Певний час переважала думка, що це хвороба сучасної цивілізації, невідома давнішим культурам. Однак подібне узагальнення виявилось помилковим; в деяких культурах суїцид траплявся досить часто, в інших не існує цього поняття. У Стародавній Греції самогубство, загалом, не засуджувалося; негативне ставлення до нього Платона - виняток. Деякі школи грецької філософії, зокрема стоїки й кініки, схвалювали суїцид в особливих ситуаціях. У римські часи суїцид був досить поширений, особливо серед грецьких рабів. Християнська релігія, що підкреслює святість і цінність людського життя, засуджує його. У християнстві вперше офіційний осуд суїциду сформулював св. Августин (354-430) у книзі «Про град Божий» (De civitate Dei). У ХІІІ ст. Фома Аквінський засуджував самогубство на підставі трьох причин: як перекручення природного почуття самозбереження, як гріх проти суспільства і як гріх проти Бога. Юридичні закони стосовно самогубства теж змінювалися. Англійський закон забороняв суїцид і застосовував покарання до осіб, що робили спроби самогубства. У більшості сучасних культур законодавчі або релігійні заборони перешкоджають здійсненню самогубства. Наприклад, у більшості штатів США діє закон, що забороняє допомогу іншій людині у здійсненні суїциду. З іншого боку, в ряді країн, наприклад в Нідерландах, дозволена евтаназія ("самогубство з лікарською допомогою"), тобто прийом швидко діючих препаратів, призначених лікарем з метою покласти край мукам хворого з виснажливою смертельною хворобою. Евтаназія стала предметом суперечок, адже є препарати, що дозволяють продовжити життя безнадійно (?) хворих.
Психолог: Суїциди можуть відбуватися на грунті депресивного розладу. Великому ризику піддаються також люди з високим рівнем тривожності (включаючи панічний розлад і посттравматичний стрес). Алкоголізм і наркоманія теж, безсумнівно, відносяться до факторів ризику. Не тільки психічні, але і соматичні хвороби, особливо рак, СНІД, глибокі ендокринні розлади, судомні напади та дегенеративні неврологічні захворювання, підвищують небезпеку здійснення хворим самогубства. Слід підкреслити, що більшість людей з важкими соматичними захворюваннями не стають самогубцями, а вираження ними суїцидальних думок швидше вказує на необхідність обстеження психіатром, звернення до священика, оскільки відчай людини може бути пов'язаним зі складною життєвою ситуацією, депресією.
Ведучий: нагадаю, що евтана́зія (грец. ευ — добре + грец. θάνατος — смерть) — практика припинення (або скорочення) лікарем життя людини, яка страждає невиліковним захворюванням, відчуває нестерпні страждання, на задоволення прохання хворого в безболісній або мінімально болісній формі з метою припинення страждань.
Журналіст: Як врегульовано ці питання на законодавчому рівні в Україні?
Юрист: Життя людини в Україні визнається найвищою соціальною цінністю, а право на життя є найважливішим серед особистих немайнових прав, яке зумовлене самим єством людини і знаходиться на вершині сходинок соціальних цінностей. «Кожна людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави - захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань» ст.27 Конституції України. Право на життя гарантується і п.1, 2, 4 ст.281 ЦК України: «Фізична особа має невід’ємне право на життя. Фізична особа не може бути позбавлена життя. Забороняється задоволення прохання фізичної особи про припинення її життя»
Представник засобів масової інформації: Дуже багато точиться розмов навколо новітніх захворювань нашого часу. Що ви можете сказати з цього приводу?
Лікар: Синдром набутого імунодефіциту вперше було зафіксовано в США в 1983 році. Упродовж двох місяців хворий помер. Сьогодні за добу у світі чотириста тисяч осіб заражується цією хворобою. Сам по собі СНІД не є смертельною хворобою, але функціонування його вірусу в організмі впливає на імунну систему так, що навіть простий нежить може призвести до смерті людини.
Збудник — вірус, що має вигляд спіралі в трикутній серцевині. Він носить назву ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) і має три типи: ВІЛ 1 та ВІЛ 2, що є дуже поширеними в Західній Європі, та ВІЛ 3, від якого страждають переважно американці та африканці. Вірус уражає Т-лімфоцити, що слугують для його розмноження, та макрофаги, що розносять його по організму.
ВІЛ руйнує Т-лімфоцити, і це призводить до втрати організмом захисних реакцій, унаслідок чого активізується так звана умовно-патогенна флора організму й різко підвищується ймовірність смертельних запалень, уражень нервової системи, розвиток онкологічних захворювань.
· при кровообміні з інфікованим (у тому числі при ін'єкційному вживанні наркотиків, пересадці органів інфікованої людини здоровій);
· при годуванні грудним молоком інфікованою матір'ю малюка.
Якщо розглянути джерела інфекції, то можна зауважити, що люди, які відкинули від себе християнські моральні закони, наражають на небезпеку себе і своїх близьких.
Представник ЗМІ: Наше телебачення активно поширює образ хлопців дуже схожих на дівчат, навіть створюються шоу, де ведучі зробили операцію зі зміни статі. Як ви відноситесь до цього?
Психолог: Людей, які з дитинства визначають себе як представників протилежної статі насправді мало. Якщо взяти за 100% усіх осіб, що звертаються з такою проблемою до лікаря, психолога чи психіатра, лише 2 % з них насправді її мають. Решта - це люди з певними захворюваннями. Найчастіше – психічними. Часто переважає бажання шокувати, стати популярним, привернути до себе увагу. А це означає, що людина незріла, не самодостатня, їй варто розвивати свої якості та задатки, а не змінюватися так радикально протестуючи проти Богом даного життя.
Журналіст: Чи правда, що за останній час загроза екологічної катастрофи збільшується? Чим це викликано?
Еколог: Так, дійсно, за останні десятиліття почастішали природні катастрофи (землетруси, урагани, засухи), але найстрашніше те, що ми самі себе вбиваємо. Чого вартий Чорнобиль, нещодавня трагедія в Японії, розливи нафти, викиди хімічних речовин в атмосферу, і багато іншого. Зрозуміло, що науково-технічний прогрес не стоїть на місці, але перш ніж провадити наукові відкриття в життя, варто подумати, чи не знищать вони саме життя.
Слово священика. Священик підводить підсумок, де вказує на те, що проблеми цивілізованого суспільства часто пов’язані із втратою ціннісних орієнтирів християнства, пояснює необхідність обмеження певних наукових розробок через їх негативні наслідки для людей, приводить приклади з Біблії.
Ведучий: Отож ми в силі змінити світ на краще, адже Бог не дає нам випробувань більших, аніж ми можемо винести. Давайте пам'ятати про те, що ми створені за подобою Божою, Бог є любов, а любов це свобода. Філософія ж розрізняє свободу «від» і свободу «для». Тож слід бути свободним не від християнських принципів моралі, а для добра, милосердя та служіння Богу.
Вправа «Художня галерея»
Учням пропонується репродукція картини Питера Брейгеля «Самогубство Саула».
Як художник зобразив самогубство царя Саула?
За Біблією, через муки совісті за те, що хотів вбити Давида, цар Саул відправився у воєнний похід проти філістимлян; дух Божий залишив його, Саула мучив страх і спіткали невдачі. Тільки в смерті він бачив вихід.
Чи є ця біблійна оповідь повчальною? Чому? Як художник доніс біблійну ідею до глядачів?
Спільна творча робота
«Арт-лист до нащадків»
Слово вчителя
Наша розмова проходила: від серця до серця йшли слова, промовлені вами. Думки, що пролунали зводилися до одного: ЛЮДИНА – БОЖЕ СТВОРІННЯ І МАЄ ЖИТИ ЗА ЙОГО ЗАКОНАМИ.
А як би ви донесли свої думки до нащадків за допомогою кольорових фарб, різних форм і ліній – одним словом, за допомогою художнього мистецтва.
Учні створюють великий за форматом лист.
Підсумок прес-конференції
Модератор пропонує всім учасникам дати продовження фрази
«Наше життя – це життя з… і без…, тому що..»
Оцінювання роботи учнів на прес-конференції. Оголошення домашнього завдання.
Підготувати опитування на тему «Сучасні виклики цивілізації і ваше ставлення до них», а також (за бажанням) статистичні дані щодо відношення суспільства до проблем, означених на уроці.
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить