Тема "Новорічний калейдоскоп(продовження)"

Діти! А чи знаєте ви, що Новий Рік раніше був навесні? Наші предки зустрічали це свято у березні і називали його «Новоліття». Вони вірили, що з приходом тепла, приходить нове життя і нові сподівання. . Це ми можемо зрозуміти з слів «Щедрик, щедрик, щедрівочка Прилетіла ластівочка, Стала собі щебетати, Господаря викликати:» Ластівка не може прилетіти зимою. Вона прилітає з першим теплом. Всесвітньо відомий твір зберігає в собі цінну інформацію. Через багато віків ця пісня розповідає нам про одну з основних традицій українського народу. Згодом святкування Нового року перенесли на 1 січня, але обряд люди залишили той що і був навесні. Саме тому хлопці засівають на Новий Рік як символ засівання на новий урожай. На Різдво українці колядують, а на Новий Рік щедрують. А в чому різниця між колядками і щедрівками? Колядка – це пісня про народження сина Божого і вона є популярною в багатьох країнах, а от щедрівка – це суто українське явище. Це пісня – побажання на нове життя, на щедрий вечір, на багатий врожай на щастя в родині. Одним із головних атрибутів щедрівок – це є обряд водіння «Кози». Обряд «водити козу», або «водити Маланку» сягає своїм корінням на багато століть. Головні персонажі обрядового дійства – Маланка, Василь, Коза, Лікар, Циганка, Ведмідь. Так як щедрували тільки дівчата, то хлопці перевдягались в «ряджених». Маланка – це хлопець перевдягнений в дівчину, а Василь – це дівчина перевдягнена в хлопця. Персонаж «Коза» уособлює в собі богиню Коляду, яка за легендою язичників перетворювалася в козу тікаючи від злої богині Мари. За давніми віруваннями «Коза» - це уособлення достатку, запорука щедрого врожаю і добробуту в родині. Учасники обрядового дійства ходили від хати й до хати вітали людей з Новим роком. Про їх наближення свідчили дудіння в ріжок, гра музик і гучні пісні щедрівників. Прелюдією дійства було прохання - дозволити щедрувати з Маланкою. Там де приймали радісно і щедро, маланкарі демонстрували все, на що були здатні. Маланка зображувала господиню, що все робить недоладно: б’є посуд, миє піч водою, лави підмазує глиною тощо. Паралельно ніяк не стикаючись між собою виконували й інші сценки: Циганка ворожила господарю, Коза, танцюючи падала і Лікар її лікував, попросивши у господарів сала та вівса, Ведмідь, ревучи, ліз обіймами до дівчат – усе це створювало невимовний хаос. За це господарі обдаровували щедрівників солодощами і грошима. Щедрівники обходять всі двори до пізньої ночі. А рано – вранці хлопчики йшли посівати. Заходячи до кожної хати посівали примовляючи: Сію, вію, посіваю, з Новим роком Вас вітаю На щастя, на здоров’я На Новий рік Роди Боже жито, пшениця та всяка пашниця коноплі під стелю, А льон по коліна.
Прослуховування запису обряду (Цвітень «Го го го Коза»)
Цвітень. Колядки. Го-го-го коза. Ой цупа цупа

Обработка видео...


Діти, давайте зараз із вами спробуємо заспівати цю пісню. (діти співають пісню в підручнику ст.49 Виконання пісні вчителем, Розучування за куплетами.) А зараз я пропоную розділити ролі і спробувати інсценізувати цей обряд. Придумайте, як розіграти виставу за цією піснею. Показуйте рухами дії її героїв. (інсценізація обряду Виконання пісні з елементами театралізації. )
Слухання музики Н. Карпа «Добрий вечір тобі»
Наталка Карпа та балет "Життя" - Добрий вечір Тобі, Пане Господарю

Обработка видео...


Закріплення вивченого. 1. Робота з підручником (ст. 48-49). — Розгляньте малюнки. Герої з якого обряду на них зображені? — Пригадайте за малюнками пісні та проспівайте їх. 2. Знайдіть за ілюстраціями козу в кожусі з маскою.