Тема "Гумор у мистецтві"

Гарно й зручно ми сідаєм,
Щось нове завжди вивчаєм.
Те, що вчили - пригадаєм,
Будь уважний, починаєм!
Пригадай
- Що можна назвати фантазією?
- Чи всі люблять фантазувати?
- Давайте пригадаємо, з яким композитором ми познайомилися на минулому уроці, що любив дуже фантазувати? - Що називається імпровізацією?
Сьогодні у нас буде не простий урок, це буде урок-подорож! Ми з вами будемо подорожувати до країни гумору, де дізнаємося як існує гумор у мистецтві; познайомимося з гумористичними музичними творами композитора Дж. Россіні; вивчимо українську народну пісню «Грицю, Грицю до роботи»; дізнаємося як використовують гумор у живописі.
Мистецтво може приємно дивувати нас гумором. Комічні твори здатні піднімати настрій і перетворювати буденність на веселе свято, отже, й поліпшувати здоров'я. Адже що може бути кориснішим за усмішку? Композитори-професіонали також уміють жартувати. Наприклад, Джоаккіно Россіні у своїх комічних операх створив низку блискучих портретів веселих і дотепних героїв.
А "котячий дует" італійського маестро здобув не меншу популярність, ніж його знаменитий Фігаро. Це - музична пародія на оперний спів. Слухання музичний творів:
Дж. Россіні Каватина Фігаро з опери «Севільський цирульник»;
Каватина Фігаро з опери "Севільський Цирульник" Джоаккіно Россіні | Шедеври світової музики

Обработка видео...


Дж. Россіні «Дует котів».

Джоаккіно Россіні «Дует котів»

Обработка видео...


Що сподобалося вам у прослуханих творах?
Як змінився ваший настрій?
Яке ваше ставлення до гумору в мистецтві?
Як композитор «Жартував за допомогою музики»?
Які засоби музичної виразності використав композитор у своїх жартівливих творах: темп, ритм, динаміку, фактуру, інтонації? VІІ.
Відомості про композитора. Россіні Джоаккіно Антоніо [1792 – 1868) італійський композитор. Народився в родині музикантів (батько - сурмач і валторніст, мати - співачка). З дитинства навчався співу, грі на чембало, скрипці, теорії музики. Маючи гарний голос, співав у церковних хорах, виступав як акомпаніатор і диригент хору в оперних театрах. З 1806 член Болонської філармонічної академії. Словничок. ГУМОР - здатність вбачати у предметах смішне, що надає розвагу. ПАРОДІЯ - комічне наслідування іншого твору мистецтва.
Два коти = два коти Муркоти = муркоти Тут і там = тут і там Тарарам = татарам Два коти = два коти Муркоти = муркоти По-вто-ри!
Україна з давніх – давен славиться своїми піснями. Народна пісня виникла у глибокій давнині та почала розвиватися разом із трудовими процесами і людським мисленням, відображала життя, побут і світогляд наших предків. Жартівливі пісні – це вираження віри народу в свої сили, любові до життя.
У них знайшов вияв природний народний гумор, відбилися кращі риси трудящої людини: розум, спритність, сила, дотепність, любов до праці, а негативні риси – байдужість, лінь, недбалість, вади і недоліки – висміюються. Українці славляться добрим гумором. У казках, прислів'ях, народних піснях часто висміюють нероб, ледарів, нечепур. Який гумор можна назвати добрим? Наш народ віками здобував істину: праця людину годує, а лінь – марнує.
Послухаємо українську народну пісню «Грицю, Грицю, до роботи».

ГРИЦЮ, ГРИЦЮ, ДО РОБОТИ (плюс зі словами)

Обработка видео...


Щоб створити жартівливу поспівку, яку мелодію потрібно заспівати до прислів’я: «До роботи плачучи, а до танців скачучи».
Узагальнення вивченого матеріалу.
Ось наша подорож до країни гумору добігає до кінця.
- Які види мистецтва можуть жартувати?
- Які комічні образи ви зустріли в музиці?
- З творчістю якого композитора-гумориста ми сьогодні познайомилися?
- Якою за характером була пісня про Гриця?
- Якщо за характером ця пісня весела, а за сюжетом ми бачимо лінь та ледарство, то ця пісня буде звичайною чи гумористичною?
Знайдіть в інтернеті й послухайте різне трактування «Котячого дуету» Дж. Россіні, зокрема з анімацією.