Тема "Гумор у мистецтві (продовження)"

На минулому уроці ми з вами розглядали приклади гумору у музичному мистецтві. У вокальних творах та операх зрозуміти і відчути гумор допомагають тексти пісень чи арій. А як композитори «жартують» в інструментальній музиці? Саме про це і піде наша розмова. Сьогодні говоримо про гумор у мистецтві на прикладі інструментальних творів.
Давайте пригадаємо, яку музику називають інструментальною. Інструментальна музика - музика, що виконується на музичних інструментах, без участі людського голосу.
Комічні музичні твори зазвичай мають назви «скерцо», «гумореска», «жарт» тощо. Сприймання музичних творів.
Уважно послухайте «Скерцо» українського композитора Ігоря Шамо та «Українську гумореску» українського композитора та піаніста Пилипа Бриля та поміркуйте, чи можна скерцо та гумореску виконувати у дуже повільному темпі? Чому?
І.Шамо. Скерцо
І.Шамо "Скерцо"

Обработка видео...


П.Бриль. Українська гумореска.
П. Бриль "Українська гумореска" у виконанні Олега Присташа.

Обработка видео...


Одним з найвідоміших творів німецького композитора Йоганна Себастьяна Баха є музична п'єса «Жарт», написана для флейти та групи струнних інструментів. Завдяки компанії Nokia, мелодію «Жарту» узнав весь світ, адже ця мелодія рингтоном є у всіх телефонах марки Nokia. Давайте послухаємо різні версії виконання твору «Жарт» та порівняємо їх.
Й._С.Бах. Жарт
Й.С. Бах "Жарт" слухання музики для дітей старшого дошкільного віку

Обработка видео...


Розспівування. Пригадайте українську народну пісню «Грицю, Грицю, до роботи», яку ми почали розучувати на минулому уроці. Завершення роботи над українською народною піснею «Грицю, Грицю, до роботи». Виконання.
Музична грамота.
Ритмом у музиці зветься впорядковане чергування довгих та коротких, акцентованих та неакцентованих звуків, організованих за допомогою метра. Метр – це рівномірна пульсація у часі. Для впорядкованості музичний твір ділять на такти, які відокремлені тактовими рисками.
Такт умовно ділять на долі, перша з яких є акцентована, тобто сильна, інші – слабі. На самому початку твору ставиться розмір такту – він залежить від кількості вимірювальних долей, вміщених у ньому. Вимірювальною долею можуть бути ціла, половинка, четверть, восьма та шістнадцята. Розмір такту позначається дробом, який ставиться на нотному стані. Верхня цифра – вказує кількість долей, нижня– тривалість кожної долі. Позначення розміру виставляється на початку музичного твору, а також у місцях, де розмір такту змінюється. (Диригування наведених прикладів тактів)