Тема "Людина і природа – єдині"

На попередніх уроках ми з вами почали розглядати твори мистецтва, які втілюють тісний зв’язок людини і природи. На сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомитися з музичними творами, що розповідають про красу природи та чудернацький тваринний світ.
Пригадайте
Які твори про природу ви знаєте?
- Хто автор цих творів?
- Де можна почути музику про зв’язок людини і природи?
Добре знайоме це кожній людині –
Вона і природа одвічно єдині.
Природа людину вдягає, годує,
Приносить їй радість, здоров’я дарує.
Ходімо до неї, почуєм пташину,
Там пахне чебрець і цвіте конюшина…
Життя людини завжди було тісно пов’язане з природою. Краса навколишнього світу – мальовничі краєвиди, розмаїтий тваринний світ - надихає митців на створення неповторних творів мистецтва. Тому не дивно, що багато тварин стали героями казок, мультфільмів, балетів, мюзиклів тощо. Сьогодні ми вирушаємо у цікаву та захоплюючу подорож сторінками казок відомого французького казкаря Шарля Перро. Тож вмощуйтеся гарненько – розпочинається казка… «Мав мірошник трьох синів. Після смерті залишив він двом старшим синам хороший спадок, а молодшому дістався кіт. Зажурився він ...». Мабуть усі впізнали казку «Кіт у чоботях». Головний герой цієї казки – Кіт – кмітливий і винахідливий, виявив свої «таланти» не лише у літературі, а й у різних видах мистецтва: зокрема у музичному та образотворчому. Послухайте два фрагменти музичних творів про Кота в чоботях: Марш Маркіза Карабаса з казки-мюзиклу «Кіт у чоботях» української композиторки та режисера-постановника Влади Кохановської та Саундтрек The Puss Suite з мультфільму «Кіт у чоботях» англійського композитора, диригента, музиканта Генрі Джекмана.

В.Кохановська. Марш Маркіза Карабаса з казки-мюзиклу «Кіт у чоботях» - слухання.
Мюзикл "Кот в сапогах." Марш Маркиза Карабаса. Германия г.Ганновер.

Обработка видео...


Генрі Джекман. The Puss Suite. Саундтрек з мультфільму «Кіт у чоботях» - слухання
The Puss Suite

Обработка видео...


- Як музика передає характер персонажів? - Поміркуйте: під цю музику найкраще співати, танцювати чи крокувати? - Оберіть слова-характеристики до кожного музичного твору: енергійний, мрійливий, грізний, бадьорий, засмучений, життєрадісний, граційний. - Пригадайте твори мистецтва , присвячені тваринам. («Котобенд» - виконання руханки) Отже ми з вами з’ясували, що під музику можна крокувати. Подивіться на слайд і назвіть тварин, що також можуть крокувати. Марш– музичний твір, мелодія якого має енергійний, чіткий ритм. Під марші зручно крокувати. А щоб марш мав чіткий ритм, йому необхідно мати певний розмір, який підказує як ми поділимо нотний запис на такти. Такт - часовий відтинок музичного тексту від сильної долі до наступної сильної долі. Такт складається з певної кількості долей, яка визначається музичним розміром. Музичний розмір – число, що позначує ритмічну впорядкованість та величину такту в музиці. Верхня цифра вказує кількість, а нижня — тривалість долей, що складають такт.
Гра «Оркестр».
«Добрий день людям на землі». Сл.і муз. І.Танчака – виконання

Добрий день людям на землі (пісня+текст)

Обработка видео...


Підведення підсумків.
- Як ви розумієте єдність природи і людини?
- Поясніть, чому у народі кажуть: «Доглядай землю плідну, як матір рідну», «Зрубав дерево – посади два»?
- Пригадайте музичні твори, присвячені природі.
- Пригадайте інструменти оркестру.
- Що таке марш?
- Хто може крокувати під марші?