Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Тема "На крилах пісні"
Покладіть руки на парту, заплющіть очі та промовляйте:
•я зможу сьогодні добре працювати на уроці;
•я особистість творча;
•я бажаю всім успіхів на сьогоднішньому уроці.
Пригадайте.
Які пісні вам подобається співати — народні чи сучасні?
Серед камерно-вокальних жанрів найдавнішою є пісня — вічний супутник людини. Починаючи з лагідної колискової, пісня супроводжує нас у радості та смутку, під час праці й на дозвіллі, надихає на подвиги. Її музично-поетичні образи здатні відображати емоції, почуття, настрої, мрії, сподівання людини.
Пісня — душа українського народу, який упродовж віків створював багатожанрову фольклорну спадщину. Неперевершена краса українських народних мелодій утілює такі притаманні українцям риси національного характеру, як емоційність і ліричність.
Фольклорні інтонації завжди проникали й у творчість українських композиторів, особливо тих, хто захоплювався обробками народної пісні, як-от: Микола Лисенко, Микола Леонтович.
Загалом поділ пісень на жанри — справа надто суперечлива. Вони розрізняються за тематикою: пісні про матір, рідну мову, героїв, природу, кохання, мандри, свята, школу, дружбу.
Відповідно до середовища поширення існують народні, церковні, естрадні пісні, а за регіональною ознакою народні пісні поділяються на подільські, закарпатські, слобожанські та багато інших.
Жанрові групи народних пісень
•Обрядові: •календарно-обрядові, родинно-обрядові.
•Історичні: думи, історичні пісні та марші.
•Побутові: ліричні, жартівливі, танцювальні.
Пригадайте, які народні пісні ви співали на уроках мистецтва. Якій тематиці вони присвячувалися? До яких жанрів належали?
Назвіть і наспівайте календарно-обрядові пісні.
Які героїчні події оспівуються в українських історичних піснях і думах?
Твори пісенних жанрів спочатку виконували голосом, потім — з акомпанементом. Із часом пісенні мелодії почали грати на музичних інструментах без співу. Так зародилися інструментальні жанри вокального походження.
Жанр пісні без слів започаткував композитор Фелікс Мендельсон. Інструментальні п’єси з подібними назвами писали Едвард Гріг, Лев Ревуцький, Микола Дремлюга та інші композитори.
Прослухайте: Українська народна пісня «Чом ти не прийшов».
Тріо Мареничів - Чом ти не прийшов
Обработка видео...
Прослухайте: «Платон Майборода «Рідна мати моя».
Дмитро Гнатюк - Рідна мати моя (Пісня про рушник)
Обработка видео...
Прослухайте: Володимир Івасюк «У долі своя весна».
В. Івасюк "У долі своя весна" / V. Ivasyuk "Destiny has its own spring"
Обработка видео...
Прослухайте: Микола Дремлюга «Лірична пісня».
М. Дремлюга - Лірична пісня / Lyrical Song
Обработка видео...
Схарактеризуйте твори, що прозвучали.
Поясніть зв ’язок тексту і музики в піснях.
Чи відчувається в інструментальній п’єсі М. Дремлюги вплив пісенного фольклору?
До портретної галереї
Володимир Михайлович Івасюк (1949— 1979) — український композитор і співак. Народився в м. Кіцмань Чернівецької області в сім’ї вчителів. Юнаком створив у школі ансамбль «Буковинка», який здобув перемоги на кількох самодіяльних конкурсах.
Під час навчання в Чернівецькому медичному інституті Володимир починає працювати над піснею «Червона рута», яка з тріумфом прозвучала в телепередачі «Камертон доброго настрою» в 1970 р. і про яку був знятий перший український музичний фільм.
Пісню «Водограй» визнано «Піснею року» (1973), вона стала лауреатом міжнародного фестивалю естрадної пісні «Сопот» у Польщі. Окрім пісень, він створює камерно-інструментальні твори, а також «Баладу про мальви».
В. Івасюк трагічно загинув. Пам’яті легендарного митця присвячено Всеукраїнський конкурс молодих виконавців «Червона рута».
Окрім народної пісні, у наш час набули величезної популярності естрадні пісні, а також відродилися так звані бардівські (або авторські).
Естрадні пісні, порівняно з народними, не мають яскраво виражених національних рис, хоча певні особливості існують, наприклад, в італійській чи французькій естраді.
Українській естрадній пісні притаманна чарівна мелодійна виразність, успадкована від фольклорної традиції.
В авторській пісні пріоритет надається тексту. Музика не є надто складною і може виконуватися непрофесійними співаками.
В українській культурі також поширена самодіяльна творчість бардів, яку ще називають «співаною поезією». Вітчизняні виконавці авторської пісні акомпанують собі на гітарі (Ольга Богомолець), лірі й кобзі (Едуард Драч).
Василь Жданкін — легендарний український бард, кобзар, володар гран-прі першого фестивалю «Червона Рута» (1989), який гастролював у багатьох країнах, зокрема в Аргентині, Канаді, США.
В репертуарі кобзаря українські пісні, наприклад славетні «Думи мої, думи мої», «Гей, там на горі Січ іде», «Гей, літа орел...».
Прослухайте: «Думи, мої думи...» у виконанні барда В. Жданкіна.
Думи мої, думи мої (Ukrainian folk song)
Обработка видео...
Прослухайте: в сучасній інтерпретації естрадних співаків
(А. Півоваров, Н. Дорофеева).
Артем Пивоваров х DOROFEEVA- Думи
Обработка видео...
Прослухайте: «Глобус» у виконанні Тризубого Стаса (Станіслава Щербатих).
Тризубий Стас - Глобус України.
Обработка видео...
Авторська, або бардівська пісня — жанр, що набув поширення у різних країнах як самодіяльна музично-поетична творчість. Найчастіше їх виконують автори і віршів, і музики — звідси назва «авторська».
Друга назва походить від старовинних бардів. Творчість цих мандрівних поетів-співаків виникла в Шотландії та Ірландії в далекому минулому й поступово поширилася в Європі.
Поетів-співаків, які нерідко були водночас й акторами, називали по-різному: трубадури, трувери, менестрелі, жонглери, шпільмапи, мінезингери, скоморохи, кобзарі й лірники.
Основу жанру музики сучасних бардів складали студентські й туристські пісні. Виник навіть типовий герой авторської пісні — романтик, лірик, мрійник, мандрівник.
За кордоном співаки-поети з гітарами збирали величезні молодіжні аудиторії. Наприклад, Віктор Хара в Чилі, Піт Сіґер і Боб Ділан у США. їхні «пісні протесту» містили критику суспільства, а мелодії підхоплювалися слухачами багатолюдних концертів.
У різних країнах регулярно проводяться пісенні конкурси й фестивалі естрадної та авторської пісні. Популярності набув пісенний конкурс «Євробачення», спрямований на взаєморозуміння між народами. У ньому є окремий напрям для дітей, що сприяє розвитку юних талантів.
Мистецька скарбничка
Акомпанемент (від фр.) — інструментальний супровід до творів вокальних жанрів.
Бард (з кельтської — проголошувати, співати) — виконавець пісень, який є автором тексту і музики.
Узагальнюємо, аргументуємо, систематизуємо
Які пісенні жанри ви знаєте? Наведіть приклади.
Розкажіть про особливості авторської (бардівської пісні).
Дізнайтеся більше про дитячій конкурс «Євробачениня», участь у ньому українських виконавців та виконавиць.
Самостійне дослідження, медіапошук
Дослідіть, як пісня стала духовною зброєю українців під час війни, складіть власний плейлист на цю тему.
Започаткуйте лепбук «На крилах пісні», придумайте цікаві рубрики за пісенними жанрами, які будете поповнювати впродовж навчального року.
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить