Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Тема "Музично-театральні жанри:
водевіль, опера-балет"
Пролунав дзвінок для нас,
Всі зайшли спокійно в клас.
Встали біля парти чемно.
Не мине наш час даремно.
Пригадайте.
Які ви знаєте види театру?
З якими творами для музичного театру ви вже знайомилися на уроках мистецтва?
Як називається літературна основа опери та балету?
Театр — мистецтво синтетичне. Він першим поєднав різні види мистецтва: літературу, музику, живопис. Отже, не дивно, що трагедія і комедія є провідними жанрами як театру, так і літератури. У трагедії і споріднених із нею драмі й мелодрамі розігруються людські пристрасті, зображуються суперечності й конфлікти. У комедіях із гумором висміюють негативні риси й вади людей.
Різновидом комедійного жанру і «прадідусем» сучасної естради вважають водевіль. У ньому важливу роль відіграє музика: жартівливі куплети, інколи арії та дуети, танці. Але на відміну від своєї «молодшої сестри» оперети, де переважає спів, у водевілі все ж панує розмовна мова. Куплет співали на популярні мелодії, для них майже не писали музику.
Як самостійний жанр водевіль сформувався у Франції, де був заснований перший «Театр водевілю». Згодом він припав до смаків мешканцям різних країн і континентів.
В Америці водевіль став вельми популярним видом розваг. В естрадно-циркових виставах виступали не лише гумористи й музиканти, а навіть і спортсмени. Із цього дивного синтезу виріс «мюзик-хол» і різні ефектні шоу, які вражали уяву.
У водевілях Івана Котляревського, Михайла Старицького та інших класиків української літератури широко використовуються етно-побутова тематика, фольклорні мотиви в музиці.
Під час уроків мистецтва ви вже мали нагоду сприймати опери, оперети, балети, мюзикли. Проте існують твори, які поєднують риси цих поширених жанрів музичного театру.
Пригадайте.
Із яких видів мистецтва складається опера?
Назвіть складові балету. Чим вони різняться?
Поясни, як ти розумієш слова з балетної абетки: кордебалет, па-де-де, па-де-труа.
Як називають сольні номери й дует танцівників у балеті?
Музична грамота
Характери героїв опери найповніше розкриваються в сольних вокальних номерах — аріях (або її різновидах — аріозо, арієтах, каватинах). Для розвитку подій важливу роль в оперній драматургії відіграє особливий спосіб музичної комунікації — речитатив.
Вокальні ансамблі — дуети, тріо, квартети — допомагають виявляти відносини між персонажами. Хор в опері не завжди пов ’язаний із основною сюжетною лінією; іноді він виступає коментатором подій або «змальовує» картини масових сцен.
В опері можна побачити й хореографічні епізоди, але пластичні образи уній не головні й зазвичай використовуються як дивертисмент.
У балеті зміст втілюється пластичною мовою танцю — класичного і характерного. Також важлива пантоміма. Маючи національну своєрідність, танець, між тим, не вимагає перекладу, адже мова рухів і жестів є виразною і зрозумілою без слів.
Вистави музичного театру за змістом поділяють на епічні, ліричні, героїчні, драматичні, комічні або різні їх поєднання. Наприклад, лірико-драматичні. Для дітей поширені такі різновиди жанрів, як балет-казка і опера-казка.
У балеті хореографи використовують елементи гімнастики й акробатики, модерні технічні засоби. Тоді вистава нагадує шоу.
Жанром-гібридом, що поєднує особливості двох найпоширеніших жанрів музичного театру, є опера-балет. Художні засоби вокалу і хореографії посилюють виразність один одного, і вистава починає грати усіма барвами мистецької палітри.
Зазирнемо за лаштунки і дізнаємося про секрети цього жанру на прикладі опери й балету «Дитя і чари» Моріса Жозефа Равеля. Французький композитор уточнив жанр свого твору: лірична фантазія. У чому його фантастичність?Згідно з лібрето у творі оповідається про неслухняного хлопчика, якого насварила мама. У розпачі він намагається зламати все навкруги: розбиває посуд, рве книги, ранить білочку... Під час сну навколишній світ невпізнанно перетворюється. Речі починають оживати, співати й танцювати...
Наш герой дивується перевтіленням зазвичай мовчазних речей — чайника, крісла. Як цікаво погратися з ними, включитися в цей фантастичний кумедний танець!
Завершується вистава загальним хором персонажів, які пробачили бешкетнику всі його витівки.
Музика сповнена динаміки й контрастів, оркестрової звукозображальності. Ніби випадково вривається звучання джаз-бенду. Задум вимагає неймовірної сценографії, фантастичних костюмів.
Перегляньте: Моріс Жозеф Равель. Опера-балет «Дитя і чари» (фрагменти).
Моріс Жозеф Равель Опера балет «Дитя і чари» фрагменти
Обработка видео...
Як за допомогою музичних інтонацій і танцювальної пластики втілено характер головного персонажа, образи побутових речей? Як композитор поєднав риси опери і балету?
Послухайте пісню «Навчайте мене музики»
(музика С. Гаврилова слова Р. Аддоніної).
"Навчайте мене музики". Концерт класу. Грудень 2013 року
Обработка видео...
Розучуємо пісню «Навчайте мене музики».
1. У піаніно клавіші і білі є, і чорні є,
а в них живе-ховається багато різних нот.
Як мама грає пісеньки,
ті клавіші - радісінькі:
дарують нам справжнісінький
пісенний хоровод.
Приспів:
до-до-сі-ля, сі-сі-ля-соль,
сі-сі-ля-соль, до-до-сі-ля,
мі-мі-фа-мі, мі-мі-ля-мі.
мі-бемоль, ре-до.
2. А я натисну клавіші - і білії, і чорнії,
і разом, і за чергою та кепсько справи йдуть.
Чи клавіші вагаються, чи піаніно лається -
а пісня не складається, лише баси гудуть.
приспів.
3. Навчайте мене музики.
бо дуже грати хочеться.
І швидко ноти вивчити - обіцянка моя.
Тоді до клавіш підійду, мелодію згадаю ту,
і всім на світі доведу, що вмію грати я!
Виконуємо пісню «Навчайте мене музики».
Мистецька скарбничка
Водевіль (фр. vaudeville) — різновид легкої комедії з куплетами, які виконуються під музику.
Дивертисмент (фр. divertissement — розвага) — цикл легких музичних, танцювальних і декламаційних номерів, вставна або заключна частина спектаклю, що складається зі співу, танців, комічних сценок розважального характеру, зазвичай не пов’язаних із сюжетом.
Комедія (дав.-гр. — веселощі, весела процесія) — драматичний твір, жанр театру, в якому засобами гумору та сатири викриваються негативні суспільні та побутові явища.
Мюзик-хол (англ, music hall) — вид театральної розваги, що включає суміш популярних пісень, комічних і спеціальних розважальних актів.
Опера-балет — музично-театральний жанр, музична драма, виражена засобами вокальної музики, співу, хореографії, музики і співу.
Речитатив (іт. recitative — читати вголос) — наспівна декламація, що характеризується емоційно забарвленою інтонацією.
Узагальнюємо, аргументуємо, систематизуємо
Як збагатилися твої знання про музичні жанри? Назви риси водевілю, мюзик-холу.
Порівняй складові опери й балету, продовжи аналогії: арія — варіація, хор — кордебалет, па-де-де —па-де-труа —...
Поміркуйте, що потрібно зробити, щоб зацікавити однолітків оперою і балетом. Організуй дискусію у соціальній мережі або челендж «Чому ми любимо/не любимо оперу і балет».
Самостійне дослідження, медіапошук.
Дослідіть, які музичні інструменти зображені на численних натюрмортах Еварісто Баскеніса. Які з них вийшли з ужитку, а які лунають і в наш час?
Гра «Озвуч музичний натюрморт».
За ілюстраціями «оживіть» натюрморти з підручника різними способами: сторітелінг, пантоміма, сценка-діалог зображених інструментів, імпровізація мелодій-характеристик персонажів натюрмортів, гра в шумовому оркестрі.
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить