Сайт Крайняк Олени Володимирівни
Тема "Музичні символи України"
А пісня — це душа.
З усіх потреб потреба.
Лиш пісня в серці ширить межі неба.
На крилах сонце сяйво їй лиша.
Чим глибша пісня, тим ясніш душа.
Іван Драч, український поет
Які музичні символи нашої держави ви знаєте?
Які українські пісні ви слухали під час канікул? Які з них можете виконати?
Пригадайте, що вам відомо про історію створення Державного Гімну України, його авторів.
Деякі музичні твори за глибиною змісту й почуттів, відповідністю прагненням народу стають музичними символами нації. Головним музичним символом країни є її Державний Гімн. Окрім Гімну, національним музичним символом України також вважають «Молитву за Україну» Миколи Лисенка завдяки патріотичному змісту. Пісню, що спочатку мала назву «Боже великий, єдиний» («Дитячий гімн»), було створено наприкінці ХІХ ст. саме для дітей, про що автори повідомляли в передмові до видання твору. Музика в житті людини відіграє величезну роль, та, мабуть, найважливіше значення має пісня. Деякі музичні твори за глибиною свого змісту, його відповідністю прагненням і почуттям народу стають музичними символами нації.
Прослухайте: «Молитва за Україну»
Музика Миколи Лисенка Слова Олександра Кониського
БОЖЕ ВЕЛИКИЙ ЄДИНИЙ
Обработка видео...
Який характер музики? Чи відчуваєте ви піднесеність?
Поміркуйте, чому цей твір вважають музичним символом духовності українського народу.
До музичних символів українців також належать народні пісні, відомі в усьому світі завдяки мелодійній виразності й емоційності. Це безцінне надбання українського народу, виразник його історії та культури. Українські пісні багатоманітні за жанрами й характером впливу на людину: ліричні — заспокоюють, жартівливі — звеселяють, історичні — закликають до героїчної боротьби за незалежність.
Пригадайте і назвіть жанри й жанрові групи українських народних пісень. Складіть з них хмару слів.
У всесвітній спадщині ЮНЕСКО, до якої належать культурні надбання всього людства, зібрано фонотеку народних пісень із різних країн. У фонді України зберігається 15,5 тисячі зразків. Це лише незначна частина пісенних скарбів нашого народу.
Знаковою для українців є пісня «Реве та стогне Дніпр широкий...» на вірші Великого Кобзаря та музику Данила Крижанівського. Вона стала народною. Образ розбурханого Дніпра уособлює могутні сили народу — волелюбного й нескореного.
Прослухайте: Народна пісня «Реве та стогне Дніпр широкий...» на вірші
Т. Г. Шевченка (кліп за участю Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки).
Хор імені Г. Верьовки. Кліп на пісню "Реве та стогне Дніпр широкий".
Обработка видео...
Значний внесок у дослідження української пісні зробили фольклористи Климент Квітка і Філарет Колесса, композитори Микола Лисенко, Микола Леонтович, Станіслав Людкевич та інші.Крім запису автентичного співу, композитори створювали численні хорові обробки народних пісень. Знаменитий хоровий шедевр «Щедрик» Миколи Леонтовича перекладено багатьма мовами. Під час різдвяно-новорічних свят у Європі та Америці звідусіль лунає «Carol of the Bells» («Гімн дзвіночків»). Покладений на цю українську мелодію, він звучить у популярному кінофільмі «Cам удома».У символіці пісенного фольклору — обрядового, історичного, ліричного — виражено національне світосприйняття українців. Образи-обереги з пісенної творчості використовуються в обрядах і звичаях, їх вишивають на сорочках та рушниках, відтворюють в орнаментах розписів і писанок. З-поміж них рослини (калина, верба, дуб, тополя), квіти (мак, барвінок, чорнобривці, мальви, волошки), птахи (соловейко, ластівка, лелека, зозуля, орел, чайка).
Пригадайте українські народні й сучасні пісні, у яких згадуються образи-символи.
Наспівайте і доповніть ці приклади: «Ой у лузі червона калина похилилася...», «Чорнобривців насіяла мати...», «Знов зозулі голос чути в лісі...».
Поясніть значення пісенних образів.
Велетенську карту-вишиванку, на якій шість тисяч українців із різних регіонів вишили територію своєї області, занесено до Книги рекордів України. Існує також оригінальна квіткова карта, що нагадує національний символ українського костюма — дівочий віночок. Cлаветна українська співачка Соломія Крушельницька, яка успішно виступала на світових оперних сценах, до програм своїх концертів у різних країнах поряд з аріями включала й українські пісні.
Переспіви (кавери) українських хітів стають музичним трендом у світі. Пісні, які стали символами волелюбного й героїчного духу нашого народу, переспівують виконавці багатьох країн, вони лунають різними мовами. Наприклад, німецька співачка Марлейн Маас виконала нашу славетну пісню «Ой у лузі червона калина...» чотирма мовами.
Прослухайте: Українська народна пісня в хоровій обробці Миколи Леонтовича: «Щедрик».
Щедрик різними мовами світу Ч.1 | Carol of the bells in different languages Pt. 1
Обработка видео...
Прослухайте: Музика В. Верменича, вірші М. Сингаївського. «Чорнобривці» (у виконанні Олександра Пономарьова).
Чорнобривці #ponomarevlivestudio (частина 5)
Обработка видео...
Прослухайте: Музика В. Михайлюка, вірші М. Юрійчука. «Черемшина» (у виконанні Квітки Цісик).
Квітка Цісик Черемшина
Обработка видео...
Передайте свої враження, емоції, думки щодо прослуханих пісень.
Поміркуйте, чому простий мотив української колядки із чотирьох нот об’єднав увесь світ.
Які риси народних традицій увібрали в себе пісні композиторів, що стали класикою української естради?
Значний внесок у поширення фольклорних джерел зробив український композитор-симфоніст Левко Ревуцький. Народні мелодії стали основним матеріалом тем його Другої симфонії, яка складається з 3 частин. У творі звучать народні пісні: у 1 ч. — «Ой весна, весниця», «Ой не жаль мені»; у 2 ч. — «Ой Микито, Микито», «Ой там в полі сосна», «У Києві на ринку»; у 3 ч. — «А ми просо сіяли».
Прослухайте: Левко Ревуцький. Симфонія № 2 мі мажор (фрагменти).
Л.Ревуцкий-симфония№2 2ч.,финал
Обработка видео...
Схарактеризуйте українські народні мелодії, що звучать у симфонії.
До портретної галереї
Лев (Левко) Миколайович Ревуцький (1889—1977) — український композитор, педагог, музичний і громадський діяч. Професійну музичну освіту здобув у Київській консерваторії, а грі на фортепіано почав навчатися дуже рано — з п’яти років. З-поміж його видатних наставників був Микола Лисенко. Педагогічна діяльність композитора пронизує все його життя: він працював сільським учителем, був професором Київської консерваторії. Левко Ревуцький — автор творів різних жанрів, зокрема вокально-хорових (кантата «Хустина» на вірші Тараса Шевченка) і симфонічних (симфонії, концерти для фортепіано). У його спадщині понад 120 обробок народних пісень. Стиль композитора формувався на основі глибокого пізнання національного музичного фольклору та перетворення традицій сучасної професійної музики.
Послухайте пісню «Колискова майбуття».
Музика і вірші В. Дроботенко
Оксана Дроботенко - "Колиска майбуття". Благодійний концерт "Я хочу додому" (Прага,Divadlo Hybernia)
Обработка видео...
Розучуємо пісню «Колискова майбуття».
1. Зачерпну я у долоні
Кришталевої води,
По траві пройду босоніж —
Залишу свої сліди...
Свіжий вітер заколише
У колисці майбуття
І ніколи не залишить
Упродовж мого життя!..
Приспів:
Візьму з собою пісню поля,
Що мати вчила з ранніх літ,
І на зорі шукати долю
Піду за мріями у світ!..
2. Білі хмари, мов вітрила,
Кличуть в зоряний політ,
Виростайте, руки-крила,
І несіть в незнаний світ!
Лиш надія не згасає,
Що повернемося знов!
Нас в житті оберігає
Віра й батьківська любов!
Виконуємо пісню «Колискова майбуття».
Мистецька скарбничка
Обробка пісні — це її видозмінення за допомогою музичних прийомів (гармонізація тощо); творче перевтілення для різного виконання.
ЮНЕСКО — Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (англ. — United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO), що покликана зберігати культурну спадщину людства.
Символ — знак певних ідей, понять, явищ (може бути слово, зображення, цифра).
Узагальнюємо, аргументуємо, систематизуємо
Що найбільше запам’яталося вам на уроці?
Про який твір або автора ви хочете дізнатися більше?
Хто з українських композиторів здійснював хорові обробки народних пісень?
Хто із сучасних виконавців активно пропагує українську музику у своїй творчості?
Яка організація опікується збереженням світової культурної спадщини?
Самостійне дослідження, медіапошук
Виберіть відому українську пісню, яка стала музичним символом України. Дослідіть, які існують варіанти її обробок, порівняйте.
Запропонуйте оригінальну версію обробки цієї мелодії, що може стати музичною заставкою сайту або блогу, присвяченого популяризації української культури.
Фантазуємо, експериментуємо, діємо
Колективна робота.
Створіть віртуальний хор класу в мережі або організуйте флешмоб для виконання сучасних українських патріотичних пісень — символів перемоги.
Корзина пуста
0
шт.
/
$0
Оформить
Очистить