Тема "На оперній сцені"

Добрий день, дорогі друзі!
Добрий день!
На вас чекає гарний день.
Бачу, всі веселі і здорові
До уроку всі готові!
Пригадайте.
Яку оперу ви слухали в театрі або в Інтернеті?
Чим оперна вистава відрізняється від спектаклю в драматичному театрі?
Опера — один із найскладніших музичних жанрів. У ньому злиті в єдиному дійстві поезія і драматичне мистецтво, вокальна та інструментальна музика, танці й пантоміма, живописні декорації та костюми.
Композитор або композиторка пише оперу на певний сюжет, нерідко взятий з літератури. Словесний текст опери називається лібрето. Проте головною «героїнею» оперного синтезу є МУЗИКА.
Увертюра — симфонічний вступ, який уводить слухача в загальну емоційну атмосферу вистави, знайомить із головними музичними темами.
Оперні співаки та співачки виконують арії, в яких розкриваються характери героїв та героїнь, їхні почуття, мрії, бажання. Під час виконання арії музика «малює» портрет героїв.
В оперній виставі діючі особи співають не тільки соло, а й об’єднуються в ансамблі. Важливою «дійовою особою» оперної вистави є хор, який має велике значення в розвитку дії, він часто звучить у масових сценах фіналу.
Увертюра, арії та речитативи, ансамблі й хори, а інколи й балетні чи оркестрові епізоди — основні складники опери. Підготовку оперної вистави здійснюють режисер, диригент, хормейстер і балетмейстер.
«Запорожець за Дунаєм»
С. Гулака-Артемовського — яскравий зразок опери. Дія відбувається в часи Запорізької Січі. У творі втілено тему любові до Батьківщини й туги за рідним краєм на чужині.
Сюжет побудовано навколо двох ліній — ліричної та комічної.
Перша розкривається у характеристиках закоханих Оксани й Андрія, які мріють таємно втекти з турецького полону. У створенні цих образів переважають пісенні інтонації, споріднені з українським фольклором.
Комічні образи козака Карася та його дружини Одарки мають інше забарвлення. Вони пройняті народним гумором, інтонаціями й ритмами, характерними для жартівливих народних пісень.
Східний колорит відчувається в сценах свята, що відбувається в палаці султана. Музичні номери в опері чергуються з розмовними діалогами, інколи речитативами, є танцювальні сцени (гопак, козачок тощо).
Прогляньте: Семен Гулак-Артемовський. Опера «Запорожець за Дунаєм» романс Оксани «Місяцю ясний».
Чавдар романс Оксани Мiсяцю ясний ukrainian opera 1953

Обработка видео...


Прогляньте: Семен Гулак-Артемовський. Опера «Запорожець за Дунаєм» пісня Карася «Тепер я турок не козак».
9 08 02 Відеофрагмент 1 С Гулак Артемовський Опера «Запорожець за Дунаєм» Арiя Карася Тепер я турок, не козак

Обработка видео...


Прогляньте: Семен Гулак-Артемовський. Опера «Запорожець за Дунаєм» фінальний хор «Там за тихим за Дунаєм».
Запорожець за Дунаєм фінальна сцена

Обработка видео...


Чим відрізняються музичні образи ліричних персонажів від комічних?
До портретної галереї. Семен Гулак-Артемовський
Семен Гулак-Артемовський (1813-1873) — український композитор, співак (бас, баритон). Долю юнака вирішив випадок: коли він навчався в Київській бурсі, на його талант звернув увагу композитор Михайло Глінка, який почав навчати Семена співу.
За кошти, зібрані від концертів у Петербурзі, які організував М. Глінка на користь свого обдарованого учня, він відправив його начатися за кордон. Після двох років навчання молодий український співак дебютував у Флорентійській опері.
Понад два десятиліття С. Гулак-Артемовський був солістом оперних театрів. У Петербурзі він потоваришував із Тарасом Шевченком, якому присвятив пісню «Стоїть явір над водою».
Головне досягнення композитора — створення лірико-комічної опери «Запорожець за Дунаєм», яка стала першою оперою, написаною на лібрето українською мовою.
Прем’єра в Маріїнському театрі (1863), де автор виконав партію Карася, мала успіх. Але царська цензура забороняла постановку опери протягом 20 років. Згодом вона набула широкої популярності і стала музичною класикою.
«Запорожець за Дунаєм» знайомив широку публіку з побутом та традиціями українського народу, в ній композитор передав глядачам та слухачам інформацію про свою Батьківщину, яку палко любив.
Завдяки захоплюючому сюжету, гумору, а головне - чарівній музиці з наспівними мелодіями опера «Запорожець за Дунаєм» зазвучала на сценах багатьох музичних театрів України та за кордоном.
Прогляньте: Семен Гулак-Артемовський. Опера «Запорожець за Дунаєм» Молитва Андрія.
Молитва Андрія Zaporozhets za Dunayem Ukrainian opera 1986

Обработка видео...


Спробуйте і ви потрапити до цього знаменитого театру, помилуватися красою його інтер’єрів, пройтися прикрашеними скульптурами сходами, зазирнути в затишні ложі, розглянути в центрі глядацької зали люстру, яка звисає зі стелі з розписними плафонами із зображенням сцен з творів Шекспіра.
Віртуальна екскурсія.
Одеський національний академічний театр опери та балету
Таємниці Одеського оперного театру

Обработка видео...


Мистецька скарбничка
Арія — сольний номер героя або героїні в опері.
Лібрето — книжечка зі змістом опери, балету.
Опера (від італ. opera — дія, праця, твір) — музично-драматичний жанр, який ґрунтується на синтезі музики, слова та дії.
Увертюра — інструментальний вступ до вистави.
Речитатив (з лат. — декламувати) — вид вокальної музики, яка інтонаційно та ритмічно відтворює розмовну декламаційну мову.
Узагальнюємо, аргументуємо, систематизуємо
Які види мистецтва складають оперний синтез?
Поясніть роль оркестру і хору в оперній виставі. Які вокальні та інструментальні номери входять до її складу?
Розкажіть про оперу «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського та її значення для української культури. Яке ставлення вона викликала у вас? Що зацікавило, сподобалося чи здивувало?
Самостійне дослідження, медіапошук.
Перегляньте фільм-оперу «Запорожець за Дунаєм» (2007). Поміркуйте, чому понад 150 років ця музика не сходить зі сцен оперних театрів, а її автор та головні герої та героїні потрапляють на ювілейні монети.
Спробуйте зімпровізувати жартівливий фрагмент пісні Карася «Тепер я турок, не козак» з опери «Запорожець за Дунаєм» речитативом, скоромовкою, у стилі реп.
Який варіант краще передає народний гумор?