Тема. Романтизм в образотворчому мистецтві.
У продовж XIX ст. мистецтво у країнах Європи отримує нові соціальні імпульси, а також збіль­шується прошарок інтелігенції. Це нові енергійні дійові особи на арені суспільного життя. Наукові відкриття спричинили руйнування традиційних стабільних уявлень людей про світобудову, притаманну Просвітництву з його культом розуму і механістичною картиною світу. У мистецтві на противагу класицизму виникає романтизм, якому властиві прагнення до свободи, інтерес до зображення сильних пристрастей, заглиблення у сферу людського духу. Якщо класицизм згідно з ідеалами Просвітництва спирається на універсальні мис­тецькі зразки й канони гармоній­ності, то романтизм відображає конфлікт між ідеалом і реальністю. Риси творів епохи класицизму — велич, ретельне вимальовування деталей, статичність фігур — від­ходять у минуле. Надмірному ра­ціоналізму в мистецтві романтики намагалися протиставити емоційно багатий духовний світ людини — неординарної особистості. Відмовляючись від класичних норм, вони ідеалізували й поетизували природу, історичну минувшину, їх приваблювала народна творчість, міфологія, екзотика Сходу. Романтики здебільшого ідеалізують минуле, що не по­вернеться, або недосяжне і невідоме майбутнє.
Романтизм мав надзвичайно яскраве вираження в усіх видах мисте­цтва. Як літературно-художній напрям він набув поширення у Франції (романи О. Дюма і
В. Гюго, картини Е. Делакруа і Т. Жеріко), Німеч­чині (повели Е. Гофмапа, краєвиди К.-Д. Фрідріха), в Англії (романи В. Скотта, поезія Дж. Байрона, пейзажі В. Тернера і В. Блейка), Іспа­нії (живопис і графіка Ф. Гойї), Росії (ноезія М. Лєрмонтова, картини К. Брюллова, І. Айвазовського). Романтичні властивості виявлялися по-різному у творчості представників національних шкіл.
Французьких живописців приваблювала героїчна тематика з драма­тичним змістом. В історичному жанрі романтики зображували баталії, що оспівували людські подвиги, торжество перемоги.
Лідер романтизму в образотворчому мистецтві Ежеп Делакруа звер­тався до історичних сюжетів. Згідно з моральними принципами він не уникав трагічних сторінок революційних подій, зображуючи народ, який бореться засвою Батьківщину. Картина «Свобода на барикадах» сво­єрідний маніфест волелюбних парижан: жінка з французьким прапором в руці, що закликає захисників барикади на вирішальний бій, пере­творюється на символ свободи.
Творчість Теодора Жеріко, пал­кого прихильника героїки наполео­нівської доби, сповнена пристрас­тю до динамічних подій і ситуацій. З яскраво вираженою динамікою він зображував улюблених ним коней. Картина «Поранений кіра­сир» розкриває пе тріумф перемо­ги, а романтичну долю бійця, який змушений покинути поле бою.
**Проаналізуйте композицію і колорит картини Т. Жеріко. Звер­ніть увагу на контраст світла й тіні, динаміку.
До якого жанру можна віднести ці картини? Поміркуйте, чи може ба­тальний жанр включати елементи інших жанрів — портретного, пей­зажного. побутового, анімалістич­ного, натюрморту? Поясніть власну думку.
Для митців-романтиків при­рода була особливою цінністю, її вільна і нескорена стихія заворо­жувала, збігалася з людськими пристрастями, викликала покло­ніння. Отже, в образотворчому мистецтві улюбленим жанром стає пейзаж, у якому художні образи природи віддзеркалюють складні людські переживання, мрії. У ро­мантичних пейзажах зображува ли схід і захід сонця, таємничі ліси, захмарене небо з райдугою, морські бурі, гірські неприступні скелі, місячні ночі, водоспади та руїни.
Картини німецького художника Каспара Давида Фрідріха, твор­ця романтичного краєвиду, мож­на назвати «пейзажами душі». Він писав марини, зображав гори й ліси, оспівуючи ідею безмежності світу, яку людина прагне осягнути. Як справжнього романтика, його увагу привертала таємнича атмосфера вечора чи ночі, адже для людини де час роздумів і мрій. Картина «На вітрильнику» передає вічне устремління людини пізнати далекі світи. Силуети чоловіка й жінки ніби манять у морську далечінь, куди спрямовано їхні погляди.
** Яка емоційна атмосфера марини? Чи надихає вона на мри про далекі подорожі? Як живописець відтворив глибину простору, вирішив пла новість? Який вид перспективи застосовано художником?
У жанрі пейзажу високої майстерності досягнув англійський романтик Вільям Тернер, для якого улюбленими живописними ефектами стали золоте світло сходу і заходу сонця, яскраве полум’я, густі тумани, дощ, пара. Саме такі дивовижні повітряні стихії художник намагався відо­бразити па своїх полотнах і викликати незабутні емоційні переживання у глядача в момент їх сприймання.
**Яке ваше враження в(ц картини Тернера? Схаракгеризуйте її колорит. ! Г Якими живописними засобами досяі нуго відчут гя палаючої стихії вогню?
Фантастичні мотиви пронизують творчість англійського поета і ху дожника Вільяма Блейка. У живописних і графічних композиціях він створює свою особливу систему образності на основі міфології. Незвич­ні малюнки митця до власних віршів, відображаючи безмежний світ його уяви, доповнювали поетичну виразність мистецтва слова завдяки неповторному синтезу шрифту, візуального образу й орнаменту. Ори­гінальність митця виявляється і в ілюструванні творів інших авторів. Наприклад, блакитно-прозорі акварелі до «Божественної комедії» Дай­те з видовженими, майже безтілесними фігурами, що виникають ніби з туману, схожі на міражі, викликають відчуття меланхолії.
РОМАНТИЗМ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ Ч 1

Обработка видео...